Batı için kaybet-kaybet süreci

ABD ile Avrupa arasındaki ilişkiler açısından son derece önemli kurumlardan biri olan Münih Güvenlik Konferansı’nın 60’ıncısı 16-18 Şubat günlerinde yapılıyor. Konferans’a aralarında...

ABD ile Avrupa arasındaki ilişkiler açısından son derece önemli kurumlardan biri olan Münih Güvenlik Konferansı’nın 60’ıncısı 16-18 Şubat günlerinde yapılıyor. Konferans’a aralarında Türkiye’den Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve MİT Başkanı İbrahim Kalın’ın da bulunduğu, 180 ülkeden 50 eyalet ve hükümet başkanı ile 85 dışişleri ve savunma bakanının katılacağı açıklandı.

Son 10 yıldır Konferans kapsamındaki tartışmaların zeminini oluşturacak bir rapor hazırlanıyor. Bu yılki raporun başlığı, “Kaybet-kaybet mi?”. Raporda, başlıktan da anlaşılacağı üzere esas olarak bir karamsarlık hakim. Soğuk Savaş sonrası dönemin bitişiyle, dünyada Batı’nın borusunun ötmediği bir küresel çalkalanma yaşandığı, gelişen dünya devletlerinin kendi çıkarları için harekete geçtiği ve daha fazla kendi lehlerine sonuç aldığı saptanıyor. Raporda, bu gelişme “kaybet-kaybet” durumu olarak niteleniyor.

Rapordaki durum saptaması dikkat çekici:

“Artan jeopolitik rekabet ve küresel ekonomik yavaşlamanın ortasında, transatlantik topluluktaki, güçlü otokrasilerdeki ve Küresel Güney olarak adlandırılan bölgelerdeki kilit aktörler, uluslararası düzenin mutlak faydalarının eşitsiz dağılımı olarak algıladıkları durumdan memnuniyetsizlik duymaya başladılar. Gelişmekte olan pek çok devletin bakış açısına göre uluslararası düzen, pastayı herkesin yararına büyütme vaadini hiçbir zaman yerine getirmemiştir. Liberal ekonomik düzenin belki de en büyük faydalanıcısı olan Çin ve diğer otokratik meydan okuyucular, ABD'nin meşru isteklerini kısıtladığını düşünüyor ve pastadan daha da büyük bir pay almak için güçlü bir şekilde bastırıyorlar. Ve düzenin geleneksel koruyucuları bile kendi paylarının azaldığını gördükçe artık tatmin olmuyorlar.”

Peki bunun sonucu ne? Raporda şöyle deniyor:

“Giderek daha fazla devlet başarısını diğerlerine göre tanımladıkça, göreceli kazanç düşüncesi, refah kayıpları ve artan jeopolitik gerilimlerden oluşan kısır bir döngü ortaya çıkma tehdidi oluşturuyor. Ortaya çıkan kaybet-kaybet dinamikleri şimdiden birçok politika alanında ortaya çıkmakta ve çeşitli bölgeleri sarmaktadır.”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye’nin önündeki dış politika gündemi 04 Nisan 2024 | 158 Okunma Seçim sonrası dış politika rotası ne olacak? 31 Mart 2024 | 276 Okunma Terör hattında kilit merkez İdlib ve çözüm 28 Mart 2024 | 255 Okunma Atlantik terörünün amaçları 24 Mart 2024 | 167 Okunma İkinci İsrail’i tarihe gömecek adım: İran ile ortaklık 21 Mart 2024 | 609 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar