Seçim kazancı fetih midir?

 Hristiyan dünyası 4. Haçlı Seferlerine hazırlanmaktaydı. O sırada Anadolu’daki ilk Müslüman Türk devletini kuran Selçuklu ise, asıl düşman bellemesi gereken Bizans yerine daha çok kendi soyundan olanlarla...

 

Hristiyan dünyası 4. Haçlı Seferlerine hazırlanmaktaydı. O sırada Anadolu’daki ilk Müslüman Türk devletini kuran Selçuklu ise, asıl düşman bellemesi gereken Bizans yerine daha çok kendi soyundan olanlarla uğraşıyordu.

Devlet dilinde Farsça’yı kabul etmiş bir yönetim olarak Selçuklu’nun aslında gözü Doğu’daydı. Batı komşusu Bizans ile iyi geçinmeyi yeğlemişti. Bizans ise sürekli kendisini rahatsız eden uç beylerinden Selçukluyu sorumlu tutmaktaydı.

Selçuklu Sultanı 2. Kılıçarslan Bizans sarayına kabul edilmiş, tam da barış yapılmış derken, Bizans İmparatoru 1. Emanuel savaş ilan etti. 2. Kılıçarslan 1. Emanuel’e 1176 yılında Miryokefalon bölgesinde ağır darbe vurunca Bizans’ın Anadolu’daki varlığında bölünmeler başladı.

O yıllarda Akdeniz’de önemli bir liman olan Kalonoros’u yöneten Bizans tekfuru, yaklaşan Müslüman tehdidini görmüştü. Tekfur 1199 yılında Ehmedek surlarına “düşmanın yaklaşmakta olduğu, bunun için surları tahkim etmek gerekliliğini” belirtir yazılar hazırlattı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mazbatayı veeer(di) 18 Nisan 2019 | 103 Okunma Ben de 80. yaşımı kutlamak istiyorum 12 Nisan 2019 | 11 Okunma Seçim kazancı fetih midir? 10 Nisan 2019 | 33 Okunma Memlekete bahar ne zaman gelir 04 Nisan 2019 | 125 Okunma Yaşanan yalnızca bir seçim değildi 01 Nisan 2019 | 98 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar