İmamoğlu’nun taşradaki etkisi Gezi’den neden farklıdır?

Taşralılığın en koyusunu içinde barındırmasına rağmen, yurdun İstanbul dışında kalan her yerinin “taşra” diye adlandırılmasına katılırım.

Çünkü aynı zamanda İstanbul, çok “dünyalı” bir başka etkileşim içindedir ve bu özelliği diğerini galebe çalar…

Her ne kadar adının kökeni son günlerde yine yapay, provakatif tartışmalara açılsa da, İstanbul bir “polis” yani kenttir. Kentin tanımı gereğince de, içerdiği farklılıklarıyla zenginlik kazanır.

2013 Mayıs sonunda İstanbul’un eğitimli kentlisi, beyaz yakalısı, emekçisi, öğrencisi Gezi Parkı olaylarını başlatmıştı. Bu, yaşam tarzlarına müdahale edilmemesini isteyen, adaletsizliğe isyan eden, laik düzenin ve cumhuriyet kazanımlarının tehdit altında olduğunu görenlerin kendiliğinden bir başkaldırısıydı.

Ülkedeki karar alma gücünü ele geçirmeye çalışmayan, bir siyasi değişimi planlamayan kollektif halk isyanı yurdun her yerine sıçradı. Taşrada da istanbul benzeri birliktelikler oluştu, Gezi’ye her anlamda destek verildi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yaşlılar sürünün neresindeler? 29 Mart 2020 | 100 Okunma Koronalı günlerde spor yayıncılığı 27 Mart 2020 | 4 Okunma Korona Günleri’nde yaşlı olmak 21 Mart 2020 | 1.883 Okunma Nasıl bir çağa düştüyse çocuklarımız 02 Mart 2020 | 1.706 Okunma Antalya bisiklet buluşması 25 Şubat 2020 | 42 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar