Hekimlerden neden nefret ederler?

Ülkenin içinde olduğu durumun vehametini, hekimliğin onlara getirebileceği “üstencilik” gösterimine girmeden, emek yoğun-bilgi yoğun çalıştığı için aynı zaman da üyesi de olduğu sınıfa önderlik ederek de göstermelidir.

Türkiye sağcılığının utangaçlıkla, belki de zamanı gelmediğine inanarak ertelediği bütün nefret duyguları 12 Eylül darbesi generallerince dillendirilmişti. Bunların en önemlilerinden birisi tıp doktorlarına karşı geliştirilen söylemlerdi.

Kenan Evren’in, mecburi hizmete zorladığı hekimleri, kaçmasın diye köylülerden ağaca bağlamasını istemesiyle gelişen söylemler, Sağlık Personel Yasası’nın iptal edilmesiyle eyleme dönüşmüştü. Hekimlerin itibarsızlaştırılması böyle başladı.

Sonrası geldi. Dünyayı ve ülkemizi kasıp kavuran salgına karşı en amansız mücadeleyi sürdüren hekimlerin, COVID-19’un meslek hastalığı sayılması yolundaki isteminin ısrarla reddedilmesi, sağcının nedeni belirsiz düşmanlığının en son aşaması oldu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Bunlaaar ve CeHaPe zihniyeti” ne giden bakanlar kurulu bildirgesi 01 Aralık 2020 | 99 Okunma Kadına yönelik şiddet ne zaman başlar, nasıl gelişir 25 Kasım 2020 | 101 Okunma Hekimlerden neden nefret ederler? 21 Kasım 2020 | 382 Okunma Başınız sağolsun. Pardon hangisi? 17 Kasım 2020 | 204 Okunma Her insanın bir veda konseri olmalı 07 Kasım 2020 | 48 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar