Küresel Salgın ve 'Biz' (1): Tanımsızlaşan Toplum *

Geçen gün bir dostumla konuşurken ona “Bizim Adımız Kriz” (Our Brand is Crisis”) filminden söz etmiştim. O da, bizim, ülke olarak giderek Latin Amerikalılaştığımızı söylemişti. Bu...

Geçen gün bir dostumla konuşurken ona “Bizim Adımız Kriz” (Our Brand is Crisis”) filminden söz etmiştim. O da, bizim, ülke olarak giderek Latin Amerikalılaştığımızı söylemişti.
Bu benzeşme belki birçok alanda olabilir, ama gündelik siyasetin biçimlenmesinde sanki küresel kapitalizm daha egemen.
Onun aradığı şey dünyanın yeni kaynaklarını elde etme (ki buna “yetişmiş insan” da dahil), kendine bağımlı kılabileceği ülkeleri küresel şirket gibi yönetme.
Bunun başlangıç noktası ise elbette ki ülke yönetimlerini belirleyen siyaset. Eğer bunu ele geçirip biçimlendirebilirse, ardına her şeyi yapabilir. Ekonomi, eğitim, adalet sistemi, dış politika, kaynakların kullanımı, vb.
Bir Hollywood filmi böylesi bir gerçekliğin tüm yüzünü anlatmasa da; çağrıştırdıkları önemliydi bence.
Hele hele ülkemizin giderek tanımsızlaştırıldığı bir süreci yaşadığı 2000’li yılların siyaset ve ekonomi dünyasında bunun her bir örneğini görmenin ötesinde, birebir yaşamış olmamız bir rastlantı değil.
Her insan gibi her ülkenin de bir hikâyesi vardır. Bu anlamda Anadolu bir baştan bir başa anlatılar çıkarılabilecek denli zengin. Ulus-devlet olma sürecimizin simgesi Cumhuriyet’in hikâyesi ise işte tüm bu toplum/kültür katmanlarını ele alıp anlatmak için bize o bilinci aşılamıştır. Yani çağdaşlaşma bilinci.
Başlayan ve süren bu hikâyenin kesintiye uğratılmasını “dış güçler” sendromunda görmek yerine, ülkenin kendi insanının bu öyküye sahip çıkamamasına bağlıyorum öncelikle.
Bu da ister istemez bize “neden” sorusunu sorduruyor.
Çağdaşlık bilinci bize düşünen insan bilincinin k...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Küresel Salgın ve 'Biz' (1): Tanımsızlaşan Toplum * 11 Mart 2019 | 52 Okunma Kültürde iktidar olabilmek 2: Türkçen kadar konuş! 25 Şubat 2019 | 73 Okunma Haneke’nin anlattığı... 11 Şubat 2019 | 123 Okunma Haneke’nin anlattığı... 11 Şubat 2019 | 0 Okunma Ustam Montaigne öğretmenim Montesquieu 28 Ocak 2019 | 60 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar