Haneke’nin anlattığı...

Hiçbir başarı durarak gelmez... Ünlü sinema yönetmeni Michael Haneke’nin kendisini anlattığı kitabında sanat yolunun nasıl biçimlenegeldiğinin öyküsünü okurken ilk aklıma gelen...

Hiçbir başarı durarak gelmez...
Ünlü sinema yönetmeni Michael Haneke’nin kendisini anlattığı kitabında sanat yolunun nasıl biçimlenegeldiğinin öyküsünü okurken ilk aklıma gelen düşünce bu oldu, evet; hiçbir başarı durarak gelmez.
Onun, “her şey çok ilgimi çekiyordu” sözü ise genç bir adamın sanata evrilen yolunun sanki ipuçlarını veriyordu.
Denemenin ve deneyimin, ısrarla bir alanda odaklanıp çalışmanın getirebileceği başarının ne olabileceğini görmek için Haneke’yi iyi anlamak gerektiğini düşünürüm. Bunu iyi sinemacı Fellini, Tarkovski için de söylemek isterim. Gerçi Haneke’yi bir yanıyla Ingmar Bergman’a yakınsa da, sinema yolunda kurduğu dünya diğer yönetmenlerle daha ortaktır.
Onu sinemaya taşıyan düşünce kuşkusuz yaşamla ilişkisidir. Öğrenerek, deneyerek yol alma... Ama daha da ötesi birbirine yakın sanatlarla alışverişi... Yani tiyatro, ardından televizyon için yazılan senaryolar çekilen filmler...
Öyle ki Haneke bu yolculuğunun her adımını kendisi için deneysel bir arenaya dönüştüren bir sinemacı. Bilerek, öğrenerek, hissederek, araştırarak, görerek kuran biri.
Filmlerini izlerken bir meselesi olduğu kadar size aktarmak istediklerini de düşünürsünüz. Dahası düşündürür. İzlediğiniz film bitse de, bunun sizdeki izleri/etkileri/sorguları bitmez.
Sanırım “iyi sanat”ı tözünü oluşturan da asıl budur.
O, bütün bildiklerini sinemaya taşımaz; ama bunların her birinin sinemasını var ettiğini bilir. Edebiyat bunların başından gelir. Örneğin, “Beyaz Bant”ı bir roman gibi de okuyabilir, izleyebilirsiniz!
Al Pacino’nun, “Eğer Do...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Haneke’nin anlattığı... 11 Şubat 2019 | 118 Okunma Haneke’nin anlattığı... 11 Şubat 2019 | 0 Okunma Ustam Montaigne öğretmenim Montesquieu 28 Ocak 2019 | 54 Okunma Türkiye’nin dönüştürülmesi 14 Ocak 2019 | 183 Okunma Bize geleceği gösteren zaman 31 Aralık 2018 | 36 Okunma
TÜM YAZILARI