ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Kültürde iktidar olabilmek: (1)

TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı’nın birkaç salonunu gezindiğinizde 37 yıl süresince Türkiye’nin kültürel mecrada nereden nerelere geldiği, hangi açılımlara yöneldiğini görmeniz pekâlâ mümkün .

Feridun Andaç
Feridun Andaç Aydınlık Gazetesi
19 Kasım 2018 | 3.1 K

TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı’nın birkaç salonunu gezindiğinizde 37 yıl süresince Türkiye’nin kültürel mecrada nereden nerelere geldiği, hangi açılımlara yöneldiğini görmeniz pekâlâ mümkün.
Fuarın sosyo-kültürel okumalara/değerlendirmelere açık bir yanı var. Nice süredir ülkeyi pıtrak gibi saran kitap fuarı furyası da gene birçok şeyin göstergesi. Ama en belirgince öne çıkanı da şu; siyaseten hep iktidar olan muhafazakâr zihniyetin bir tür iktidar olamama sancısı...
Eninde sonunda fuar bir sonuçtur, teşhir/sunum yeridir.
Biraz önce değindiğim bu yönsemenin üç önemli belirleyici göstergesi var:
İlki; düşünsel/estetik boyut, ikincisi düşünsel etkinlikler, üçüncüsü de okur profili. Bunların tek tek oradaki varlığını, programlarını gördüğünüzde vardığınız bir sonuç vardı: Kültürel iktidar sözde değil içerik zenginliğiyle de her daim çağdaşlık, modernleşme, yenilikçi düşünceden yana.
Evet, siyaseten iktidar olmak kültürel arenada da iktidar olabilmeye yetmiyor ne yazık ki! Türkiye’nin ikilemidir bu. Bilimde, teknolojide, sanat ve kültürde ilerlemenin yolu “iyi insan” yetiştirmekten geçiyor. Yani tek tipçi zihniyetin egemenliğiyle siz bu alanlarda var olamazsınız.
Yaşanmış, Özdemir Nutku’dan dinlediğim bir anekdotu anlatmalıyım size önce:
Bir papaz, kilisedeki görevi sonrasında bulunduğu semtte gençlerle tiyatro yapıyor. Buna canı sıkılan bir siyasetçi, bir gün onu dört bir yanı tiyatro kitaplarıyla çevrili çalışma odasında ziyaret ediyor. “Sayın peder, diyor, “peki bunca kitabın arasında sizin kutsal k...

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER