ÇOK OKUNAN YAZARLAR

’Sevgisiz’lik iklimi

Feridun Andaç
Feridun Andaç Aydınlık Gazetesi
26 Şubat 2018 | 42

Çağımız yas ve şiddet çağı. İçinden geçtiğimiz zamanların dünden bugüne uzanan seyrinde insan/toplum hayatında bu iki olgunun ayrılmazlığına sıklıkla tanık olmaktayız.

Kuşkusuz toplumsal çözülme bireyin dünyasını baştan sona etkiler, değiştirir, dönüştürür.

Bunun sanata yansımaları kaçınılmaz. Dahası sanatçının, malzemesi insan/toplum olduğuna göre, bunlardan etkilenmemesi ne mümkün...

Sanatçının seçimini belirleyen etmenlerin başında da sözünü ettiğimiz değişim/dönüşüm süreçlerinin yansıları gelir. Bunların insanda, toplumdaki izlerini konu edinen sanatçı yansıtıcı olduğu kadar uyarıcıdır da.

Günümüzün dünyasında sinemanın belki de etkileyici başat sanat olması da buradan kaynaklanır. Bu yanıyla zaman zaman edebiyatın önüne geçtiğini düşünürüm sinemanın.

Rus sinemasının yeni adlarından Andrey Zvyagintsev, ilk filmi “Dönüş”ten (2003) beri, yaptığı filmlerinde (“Sürgün”, “Elena”, “Leviathan”) Sovyetler’in çözülmesi sonrasında yaşanan dönüşümü anlatır. Öyle ki; bu dönüşümün yansıdığı hayatlar, insan ilişkileri, toplumsal hayatın biçimlenişi, siyasal erkin doğurduğu sonuçlar neleri ortaya çıkarıyordu; Zvyagintsev, bütünüyle bunları yansıtıyordu filmlerinde.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER