‘Yalnızca geleceğe bak! Sakın geleceğe bakma!’

Bugün doğrudan girelim mevzuya. Size istisnalar hariç -muhtemelen çevrenizdeki hiç kimseden duymadığınız bir soru yönelteceğim. Aslında cevabını çok iyi bildiğiniz bir soru bu. Hatta bu soruya kuvvetle muhtemel...

Bugün doğrudan girelim mevzuya. Size istisnalar hariç -muhtemelen çevrenizdeki hiç kimseden duymadığınız bir soru yönelteceğim. Aslında cevabını çok iyi bildiğiniz bir soru bu. Hatta bu soruya kuvvetle muhtemel birden fazla cevabınız vardır. On puanlık soru şu:

"İnsanlık tarihinin, gelmiş geçmiş en kötü insanı kimdir?"

Bir yerden Hitler cevapları geldi… Pink Floyd'un The Final Cut albümündeki 'the ghost of McCarty' deyişi gibi Hitler dediğinizi duyar gibiyim.

İyi ama Hitler tek başına değildi ki… Bunun görünen yüzünde Propaganda Bakanı Goebbels'i var, SS Lideri Himler'i var, arka planda Gamalı Haç'ın neo-kâşifi yeni-Paganist gazeteci Jörg Lanz von Liebenfels'i var, Nazizm'in, yani Nasyonel Sosyalizm'in mucidi Fransız romancı/gazeteci Maurice Barres'i var. Var oğlu var.

John Fowles, İkinci Dünya Savaşı'nı da anlattığı Büyücü'de boşuna demiyordu, "Asıl trajik olan, bir insanın kötü olmaya cesaret etmesi değil, milyonlarca insanın iyi olmaya cesaret edememesi idi" diye.

Felsefe, bilim, edebiyat ve müzik tarihine büyük katkılar sağladığı...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Tek dünya gizli servisi: DİT 15 Mayıs 2022 | 170 Okunma Bir milli güvenlik meselesi olarak göç 09 Mayıs 2022 | 11 Okunma Beş milletin istihbarat sırları 01 Mayıs 2022 | 381 Okunma İslam devletinde istihbaratın bilinmeyenleri 24 Nisan 2022 | 366 Okunma ‘Büyük kuzen’ Ukrayna’da hedef küçülttü 22 Nisan 2022 | 19 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar