Medikal demokrasilerde aşı muhalefeti

Sağlık ya da daha spesifik bir isimlendirmeyle 'medikal güvenlik', zamanımızda politikayı, sosyolojiyi ve ekonomiyi doğrudan etkileyen başat parametre haline geldi. Öyle ki, artık ekonomik, sosyolojik ve politik muhalefet daha çok tıp...

Sağlık ya da daha spesifik bir isimlendirmeyle 'medikal güvenlik', zamanımızda politikayı, sosyolojiyi ve ekonomiyi doğrudan etkileyen başat parametre haline geldi. Öyle ki, artık ekonomik, sosyolojik ve politik muhalefet daha çok tıp üzerinden yapılıyor. Muhalif olmayanlar da, bir ruhsal ihtiyaç da olan muhalefeti pandemi kararlarına itiraz ederek yapıyorlar. Öyle ya, herkesin bir günlüğüne bile olsa 'muhalif' olmayı tadacağı düsturunun geçerli olduğu günlerdeyiz.

Aşı karşıtları ya da "Kovid-19 aşısının orta, uzun vadeli olası yan etkilerini bilmiyoruz" savıyla MRNA aşıları başta olmak üzere Korona aşılarına mesafeli yaklaşanlar bugün Maltepe'de bir mitingde bir araya geliyor.

Kaç kişi toplanır kestirmek güç. İstanbul Valiliği, mitinge izin verildiğini bildirdi. O sırada Twitter'a 'trolleme haberleri' de düştü. Valilik, aşı karşıtlarının mitingine iki doz aşı zorunluluğu karşılığında izin verdi kabilinden… Sosyal medyada olur böyle şeyler.

İşin ironisi bir yana İçişleri Bakanlığı'nın 20 Ağustos 2021 tarihli genelgesiyle bazı etkinliklere PCR testi zorunluluğu getirildi. Aslında PCR isteme hakkı var valiliklerin.

'Aşı karşıtları', küresel çeteye...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Âkif’in ‘İstiklâl’ sancısı 26 Eylül 2021 | 79 Okunma Âkif'in 'İstiklâl' sancısı 26 Eylül 2021 | 13 Okunma Sikkeden Bitcoin’e paranın hikâyesi 19 Eylül 2021 | 116 Okunma Bir skandallar vakfının anatomisi 12 Eylül 2021 | 383 Okunma Medikal demokrasilerde aşı muhalefeti 11 Eylül 2021 | 24 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar