Erbil saldırısının perde arkası

Ülkemizin yetiştirdiği önemli devlet görevlilerinden biri, geçtiğimiz Çarşamba günü Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin kontrolündeki Erbil kentinde uğradığı silahlı saldırı sonucu...

Ülkemizin yetiştirdiği önemli devlet görevlilerinden biri, geçtiğimiz Çarşamba günü Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin kontrolündeki Erbil kentinde uğradığı silahlı saldırı sonucu şehit edildi. Dışişleri Bakanlığı personeli olan ve 2010 yılında açılan Erbil Başkonsolosluğu'nda çalışan şehidimizin adı Osman Köse. 36 yaşında ve bir çocuk babasıydı.

Köse için Ankara'da cenaze namazı kılındı. Cenaze namazına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve MİT Başkanı Hakan Fidan da katıldı. Eşi Ankara'da yaşayan Köse'nin cenazesi memleketi Mersin'de değil, Ankara'da toprağa verildi.

Şehidimize Allah'tan rahmet diliyor, acılı ailesine sabırlar temenni ediyorum. Bu menfur saldırı yalnızca Osman Köse'ye değil, onun çalıştığı kuruma, Dışişleri Bakanlığı'na, Türkiye Cumhuriyeti devletine ve milletine yapılmış bir saldırıdır. Saldırının faili terör örgütü PKK'dır, ancak perde arkası salt PKK faktörü ile açıklanamayacak kadar derindir. PKK normal koşullarda pek 'terör alanı' olarak kullanmadığı bir bölgede saldırı düzenlemiştir. Devlet yetkililerinden aldığım bilgilere göre bu, örgütün içinde bulunduğu sıkışma halinin bir tezahürü. Ve bunun örgüt açısından çok ciddi maliyetleri olacak.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Türkiye'nin geçmişten kaynaklanan hassasiyetlerini bildiği için bu olayın kriminal, istihbari ve diplomatik arka planının aydınlatılması için Ankara ile tam işbirliği içinde olduğu bilgisini aldım. Pek çok olası şüpheliyi gözaltına almışlar ve ulaştıkları bilgileri Türkiye ile paylaşıyorlar. Saldırıyı gerçekleştirenlerden biri olan Diyarbakır nüfusuna kayıtlı 'Mazlum Dağ'ın yakalanması bunun bir kanıtı.

TERÖR SALDIRISININ 'BEŞ N 1 K'SI

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Havai fişeğin tarihçesi 12 Temmuz 2020 | 91 Okunma Kaşıkçı cinayetinin yeni sırları 05 Temmuz 2020 | 662 Okunma ‘Frankofon’ generalin şatafatlı yenilgisi 28 Haziran 2020 | 508 Okunma Medikal mazimizin mikro röntgeni 21 Haziran 2020 | 116 Okunma Ayasofya’nın kısa tarihi 14 Haziran 2020 | 647 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar