Enosis’ten Mimesis’e; istihbarattan iletişime...

Antik Yunan'ın son büyük filozofu Aristoteles'in ölümü milat kabul edilirse, 2 bin 344 yılı Aristo'nun Mimesis dediği Taklit, iki milenyumu Siesta (İkindi şekerlemesi) ve son 60 yılı da Sirtaki (Arnavut menşeli folkrolik dans)...

Antik Yunan'ın son büyük filozofu Aristoteles'in ölümü milat kabul edilirse, 2 bin 344 yılı Aristo'nun Mimesis dediği Taklit, iki milenyumu Siesta (İkindi şekerlemesi) ve son 60 yılı da Sirtaki (Arnavut menşeli folkrolik dans) ile geçen bir uzun Yunan ulus ömründen söz edilebilir.

Aristo, Mimesis'i; doğanın ve insanın sanat ile edebiyatta taklidi olarak tanımlamıştı, ama Yunan Mimesis'i şu sıralar bir ulusun Mimetik Arzusu'na, yani taklitçi arzusuna dönüşmüş durumda. Bir başka deyişle Yunanistan, Mimetik Arzu kavramının teorisyeni Fransız filozof Rene Girard'ın "İnsan, daima Öteki'nin arzusuna göre arzular" sözünü doğrulayan bir yol izliyor.

Bunu da, hasım addettiği Türkiye'ye öykünerek yapıyor. Öykünmenin izlerini; Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in söylemlerinde kolaylıkla görebiliyoruz. Baksanıza şu laflara:

"Helenizm'in 48 yıldır büyük acı çektiği ve hâlâ kapanmayan bir yarasını unutmamanızı istiyorum. Kıbrıs'taki saldırı ve adanın şiddetle ikiye bölünmesini kastediyorum. Kıbrıs'ta iki ayrı devleti, kimse hiçbir zaman kabul etmeyecektir."

(Madem o kadar Helenizm rüyası görüyorsunuz, o zaman Ortodoksluktan vazgeçip Antik Yunan Paganizmi'ne...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yeni nesil suçlardaki dikkat çekici artış 02 Aralık 2022 | 10 Okunma Orta Doğu’nun dört atlısının kısa tarihi 27 Kasım 2022 | 214 Okunma ‘İstiklâl’den istikbale terörle savaş 20 Kasım 2022 | 53 Okunma Melez terörün şifreleri 18 Kasım 2022 | 28 Okunma Twitter’ın kısa tarihi 13 Kasım 2022 | 59 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar