‘Diyarbakır Anneleri’nin yaktığı meşale

"Neye eze ve bine bışewitinim." "Oğlum gelmezse bu binayı yakarım" anlamına gelen bu Kurmanci cümle, oğlunu terör örgütünün elinden almak isteyen Diyarbakırlı Hacire Anne'nin yaktığı isyan meşalesinin mottosu olmaya namzet.


Hacire Anne'nin başlattığı şey, Yunan mitolojisine göre Olimpos Dağı'nda tanrıların sadece kendilerine sakladığı ateşi, her türlü tehlikeyi göze alarak alan ve insanlara veren titanın yaptığı şeyi andırıyor.
Tam da bu noktada masum sivillerin katledildiği canlı bomba saldırılarını bile mitolojiden efsanelerle meşrulaştırmaya çalışan terör örgütünün Kandil Dağı'ndaki dinozorlarına karşı sembolleşmiş bir Prometheus'tur artık Hacire Anne.
Yeri gelmişken... Bu tür bir yazıyı, Selahattin Demirtaş'ın ağabeyi Nurettin Demirtaş, 2016'da 36 vatandaşımızı Ankara'da katleden terörist Seher Çağla Demir'in ardından yazmıştı.

KANDİL, BİR OĞLUNU KURBAN ETTİ

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
‘Diyarbakır Anneleri’nin yaktığı meşale 08 Eylül 2019 | 2.106 Okunma Yüzüncü yılın arifesinde 01 Eylül 2019 | 29 Okunma Adana kriminolojisi ve ulusal güvenlik 25 Ağustos 2019 | 204 Okunma Özel İstihbarat’ın ‘Bayraktar’ı... 18 Ağustos 2019 | 457 Okunma NATO’nun gayrimeşru üyesi: İsrail 04 Ağustos 2019 | 95 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar