‘Diyarbakır Anneleri’nin yaktığı meşale

"Neye eze ve bine bışewitinim." "Oğlum gelmezse bu binayı yakarım" anlamına gelen bu Kurmanci cümle, oğlunu terör örgütünün elinden almak isteyen Diyarbakırlı Hacire Anne'nin yaktığı isyan meşalesinin mottosu olmaya namzet.


Hacire Anne'nin başlattığı şey, Yunan mitolojisine göre Olimpos Dağı'nda tanrıların sadece kendilerine sakladığı ateşi, her türlü tehlikeyi göze alarak alan ve insanlara veren titanın yaptığı şeyi andırıyor.
Tam da bu noktada masum sivillerin katledildiği canlı bomba saldırılarını bile mitolojiden efsanelerle meşrulaştırmaya çalışan terör örgütünün Kandil Dağı'ndaki dinozorlarına karşı sembolleşmiş bir Prometheus'tur artık Hacire Anne.
Yeri gelmişken... Bu tür bir yazıyı, Selahattin Demirtaş'ın ağabeyi Nurettin Demirtaş, 2016'da 36 vatandaşımızı Ankara'da katleden terörist Seher Çağla Demir'in ardından yazmıştı.

KANDİL, BİR OĞLUNU KURBAN ETTİ

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Havai fişeğin tarihçesi 12 Temmuz 2020 | 95 Okunma Kaşıkçı cinayetinin yeni sırları 05 Temmuz 2020 | 662 Okunma ‘Frankofon’ generalin şatafatlı yenilgisi 28 Haziran 2020 | 508 Okunma Medikal mazimizin mikro röntgeni 21 Haziran 2020 | 117 Okunma Ayasofya’nın kısa tarihi 14 Haziran 2020 | 647 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar