Amerikan dolarının kısa tarihi

24 Haziran seçimleri öncesinde sonuçları ABD lehine değiştirme amacına matuf manipülatif dalgalanmalardan ötürü gündemde olan Amerikan dolarının, ülkenin kuruluşundan epey öncesine dayanan bir tarihi...

24 Haziran seçimleri öncesinde sonuçları ABD lehine değiştirme amacına matuf manipülatif dalgalanmalardan ötürü gündemde olan Amerikan dolarının, ülkenin kuruluşundan epey öncesine dayanan bir tarihi var.

Bugünkü doların atası olan para birimi ilk olarak 1518 yılında Almanya Bavyera'da Joachimsthal kentinde ortaya çıktı. Bu kente yakın madenlerde çıkarılan gümüş sikkeler para birimi olarak kullanılmaya başlandı. Sikkelerin ağırlığı 29,2 gramdı. Adı 'Thaler' olan bu para birimi, o dönemde Avrupa ülkeleri arasındaki ticarette yaygın biçimde kullanılıyordu. Öyle ki, 16-18. yüzyıllar arasında Avrupa'da modern para birimine dönüşecekti.

Ardından Yeni Kıta'daki (Amerika) İspanyol kolonilerinde -Meksika başta olmak üzere- kullanılmaya başlandı. İspanya, Bolivya, Peru, Meksika topraklarında 1500-1800 yılları arasında gümüş sektörünün yüzde 85'ine hâkim oldu. Bu dönemde İspanya kendi parası olan 'peso de ocho'yu bastıktan sonra Kuzey Amerika'daki İngiliz kolonileri, kendi paraları ile İspanya parası üzerinden ticaret yapmakta zorlandılar.

1776 yılında İngiliz kolonisi bağımsızlığını ilan etti ve kendi parasını kullanmak istedi. Diğer koloniler de tercihlerini dolardan yana kullandı ve 1792 yılında Coinage Antlaşması imzalanarak doların kullanımı resmen kabul edildi.

Bir Avuç Dolar filmine konu olan dönemlerde -Amerikan İç Savaşı yıllarında- Thaler, Amerika'da kullanılan bir para birimiydi. Amerikan Devrimi'nden sonra Kongre doları resmi olarak kullanmaya başladı. 'Avrupa Thaler'i ABD'ye adapte edildi ve standart olarak belirlendi.

HANDİKAPI GÜMÜŞE DAYALI OLMASIYDI

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mahmur Kampı’nın 5N1K’sı 18 Kasım 2018 | 6.258 Okunma Ampute futbola Ay Yıldız damgası 11 Kasım 2018 | 4.375 Okunma Suud’un ‘gizli’ operasyonları 04 Kasım 2018 | 3.914 Okunma Suudilerin gizli lideri: MBS 29 Ekim 2018 | 4.365 Okunma Bir Suud polisiyesi 21 Ekim 2018 | 2.452 Okunma
TÜM YAZILARI