Altın, dolara; edebiyat, sinemaya karşı...

Edebiyat, 'entelektüel piyasanın altını'dır. Sinema ise entelektüel piyasanın doları. Ekonomi ve kültür; yalnızca iri mecazi laflarla bir araya gelebilecek etkileşimsiz alanlar olarak değil, bilakis belirli açılardan...

Edebiyat, 'entelektüel piyasanın altını'dır. Sinema ise entelektüel piyasanın doları. Ekonomi ve kültür; yalnızca iri mecazi laflarla bir araya gelebilecek etkileşimsiz alanlar olarak değil, bilakis belirli açılardan birbirini esinleyen, dönüştüren ve Covid-19'un varyantları gibi yer yer olumlu, yer yer de olumsuz anlamda mutasyon geçiren 'disiplinler' olarak görülmeli.
Başlıktan ve girizgahtan anlayacağınız üzere; bugün Üç Boyutlu Portre'de bir ekonomi ve kültür yazısı yazacağım. (Ayrıntıları yine yazının internet versiyonuna bırakmak kaydıyla) Ya da önceliği kültüre ayırıp, "Kültür ve ekonomi yazacağım" mı deseydim! Gel gör ki 'Altyapısız üstyapı olmaz' diye bir kaide var. Klasik Marksizm öyle der ya! Gerçi son 100 yılda işler değişti. Ekonomi ve kültür; artık altyapıdan üstyapıya ve üstyapıdan altyapıya doğru bir etkileşim içinde.

KÜRESEL ASGARİ ÜCRET ÇAĞI
Devletler; ekonomik olarak adil biçimde büyümek ve kazancı adil bölüşme anlayışını benimseyen bir eko-kültür' tesis etmeye mecbur. Çünkü bunun aksi, küresel güvenlik sorunlarını beraberinde getirecek.
Küresel asgari ücret olarak nitelendirebileceğimiz evrensel temel gelir kavramının...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Tek dünya gizli servisi: DİT 15 Mayıs 2022 | 170 Okunma Bir milli güvenlik meselesi olarak göç 09 Mayıs 2022 | 11 Okunma Beş milletin istihbarat sırları 01 Mayıs 2022 | 381 Okunma İslam devletinde istihbaratın bilinmeyenleri 24 Nisan 2022 | 366 Okunma ‘Büyük kuzen’ Ukrayna’da hedef küçülttü 22 Nisan 2022 | 19 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar