Âkif’in ‘İstiklâl’ sancısı

"Asıl mesleği baytarlıktı, ancak tutkuyla bağlı olduğu asıl 'iş' edebiyattı. Bir münevverdi, ancak aynı zamanda -kendisi bunu hedeflememiş olsa da - Meclis bünyesinde vekillik yapmış bir siyasetçiydi. Muharrirdi...

"Asıl mesleği baytarlıktı, ancak tutkuyla bağlı olduğu asıl 'iş' edebiyattı. Bir münevverdi, ancak aynı zamanda -kendisi bunu hedeflememiş olsa da - Meclis bünyesinde vekillik yapmış bir siyasetçiydi. Muharrirdi ama bunun yanı sıra çevresine ve milletine 'didaktik' olmayan bir ruhla öğretmenlik yapan bir muallimdi. İyi bir hafız ve vaizdi, ama aynı zamanda -her ne kadar eserini, hiçbir zaman yayınlanmaması için yakmış olsa da- bir Kur'an meali yazarı... Hepsinden önemlisi bir şairdi, büyük bir şairdi."
Yukarıdaki satırlar, 14 Mart 2021'de bu köşede yayınlanan 'Âkif, Lawrence'a karşı' başlıklı yazıdan... O yazının üzerinden çok uzun zaman geçmedi, ne var ki yukarıdaki satırlara şu aşağıdakileri eklemezsem yazdıklarım bugün itibarıyla eksik kalır:
Âkif, döneminin ruhuna en uygun biçimde bu toprakların melez ruhunu taşıyan bir aydındı. Biraz da zamanla o kıvama gelmişti. Büyük şairdi, kültürde düşmanımızdan geride olduğumuzu, ancak bu alanda çok çalışarak onları aşabileceğimizi görmüştü. Zihni işgal altında değildi. Muhtemelen İstiklâl Marşı şiirinin ruhuna prangaların gölgesi sinmiş olsa da 'özgür' sıfatını bu zihinsel hürriyete borçludur Âkif.

ŞAİRİN...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Rusya’nın ‘Kama nostaljisi’! 12 Ekim 2021 | 16 Okunma Şehit Ahmet Çavuş’un esrarlı hikâyesi 10 Ekim 2021 | 205 Okunma Soçi’nin diplomasi hafızası 03 Ekim 2021 | 72 Okunma Soçi notları 30 Eylül 2021 | 13 Okunma Âkif’in ‘İstiklâl’ sancısı 26 Eylül 2021 | 87 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar