15Temmuz ruhu

Milletlerin nesiller boyu anlatılacak kahramanlık öyküleri vardır. Türk tarihi bu açıdan ziyadesiyle zengin. Yarın üçüncü yıldönümünü idrak edeceğimiz 15 Temmuz direnişi de bu zenginliğin...

Milletlerin nesiller boyu anlatılacak kahramanlık öyküleri vardır. Türk tarihi bu açıdan ziyadesiyle zengin. Yarın üçüncü yıldönümünü idrak edeceğimiz 15 Temmuz direnişi de bu zenginliğin bir parçası. Ancak bir farkla... Her şey herkesin gözünün önünde yaşandı.
Güvenlik kameraları, MOBESE'ler, cep telefonları kayıttaydı. Darbe ve iç işgal harekâtına karşı milletin gösterdiği şanlı direniş binlerce görsel imaj halinde hafızalara kaydoldu. Buna rağmen 15 Temmuz'un önemini, yeni jenerasyonlara (Y ve Z kuşakları) anlatmakta zorlanıyoruz.
Ve bunda maalesef 15 Temmuz'a 'tiyatro', 20 Temmuz OHAL kararına da 'darbe' diyenlerin rolü yadsınamaz.
Hâlbuki böylesi bir hainliğin ve buna karşı gösterilmiş kahramanlığın bir başka örneği yok. Sadece Türkiye tarihinde değil, dünya tarihinde de yok. Fakat bizim millet olarak şöyle bir handikapımız var: Acılarımızı bilinçaltına gömme, unutma eğilimindeyiz. Yolumuza devam etmemiz için millet olarak geçmişe takılıp kalmamamız elzem elbette ama doğru bir gelecek kurabilmek için de geçmişin kılavuzluğuna ihtiyaç olduğu muhakkak.
SPONTANE SEFERBERLİK
15 Temmuz ruhunun ve bilincinin, özellikle darbeye 'tiyatro' diyen, milleti, milletin seçtiği lideri ve milli kadroları hedef alan hain operasyona karşı spontane bir seferberlik haliyle yürütülen muharebeyi küçültmeye çalışan her yaklaşımı geçersizleştirmek için canla başla çalışmalıyız. Dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin, ancak 'özel harp hazırlıkları' gerektiren böylesi bir direnişin mistik bir ruhla kendiliğinden canlanışına şahit olamazsınız. Ani seferberlik hallerine alışkın Türkiye bile böylesi özgün bir örneğe alışkın değildir.
Devlet aklının tökezlediği yerde milletin doğal seferberliğinin tek örneğidir 15 Temmuz. Sürekli beden değiştiren bir ruh olarak tarif edilebilecek olan devletin, paralel bir unsur tarafından tam anlamıyla ele geçirilmek üzereyken millet tarafından kurtarılması operasyonunun adıdır.
Bir habis teamüle dö...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
15Temmuz ruhu 14 Temmuz 2019 | 38 Okunma İdlib saldırısının muhtemel sonuçları 30 Haziran 2019 | 116 Okunma ‘Y Kuşağı’nın politik pazarı 23 Haziran 2019 | 233 Okunma S-400’lerin konuşlanma üsleri 16 Haziran 2019 | 246 Okunma 33 yıllık Çernobil sızıntısı 09 Haziran 2019 | 157 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar