Yazar neden yazar? Bugünlerde dünyanın değişik yerlerinde yaşananlar yaşanmasın diye de yazar…

Adımı taşıyan bu site, kısa süre sonra, yayın hayatının üçüncü yılını tamamlayacak...

Gazetelerde yazamaz hale geldikten sonra, eve çekilip günün dağdağasından uzak, rahat ve keyifli bir emeklilik hayatı yaşamak yerine, eski günlerden daha fazla zamanımı yayın işine vermem gereken bir maceraya atılmış oldum.

Eskiden hafta içerisinde bir-iki gün yazmadığım oluyordu, ameliyat geçirdiğim bir hafta dışında, üç yıldır aksatmadan her gün okur karşısına çıkıyorum.

Neden?

Bu sorunun cevabını ‘Gabo’ lakabıyla bütün Latin Amerika’da tanınan, 1982 Nobel edebiyat ödülünün sahibi Gabriel Garcia Marquez‘in (1927-2014) gazetecilik dönemi yazılarından derlenmiş, yeni çıkan ‘The Scandal of the Century and Other Writings’ adlı kitabında buldum.

Hislerime cevap veren şu satırlarda:

“Biz yazarların neden yazdığı önemli bir soru. Cevap, hem daha melodramatik, hem de daha samimi olarak şudur: Yahudi veya siyah biri olman gibi bir şeydir yazar olmak. Başarı teşvik edicidir, okurların desteği moral verir, ancak bunlar ancak ek ödüller sayılabilir; çünkü iyi yazar eskimiş pabuçlarla her halükarda yazmaya devam edecektir, hatta kitapları satmasa bile. Pek çok erkek ve kadının kendini ölümle sonuçlanabilecek açlığa mahkum etmeleri sosyal çılgınlığını da açıklayıcı bir meslek zararıdır bu; bir şeyler yapmak için, tamamen ciddi olmam gerekirse, herhangi bir amaca hizmet etmek de gerekmeden…”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bu akşam televizyonda gladyatörler mi savaşacak, yoksa ilimizi yönetmeye talip nezih siyasiler mi bizleri iknaya çalışacak? 16 Haziran 2019 | 410 Okunma Elections determine who is in power, anyone believes otherwise is a fool… 15 Haziran 2019 | 3 Okunma Seçimle gelen seçimle gider; aksini düşünen hata eder.. Bu tartışmayı İstanbul seçiminin tekrarı başlattı… 15 Haziran 2019 | 4.138 Okunma Bir ilin belediye başkanı seçiminden daha fazlası.. Siyaseti bir kez daha dönüştürebilir İstanbul… 14 Haziran 2019 | 4.608 Okunma We want S-400 missile system as well as F-35 jets.. We treat the USA and Russia as our allies.. Aren’t these mutually exclusive? 13 Haziran 2019 | 12 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar