Yanlış yapan yanlışı yüzüne vurulduğunda neden saldırganlaşır, bilen var mı?

Daphne Caruana Galizia Maltalı bir gazeteci. ‘Araştırmacı gazeteci’ kimliğiyle gözünü budaktan sakınmamasıyla tanınıyor. Araştırmalarını yayınlayacak gazete bulmakta zorlandığı...

Daphne Caruana Galizia Maltalı bir gazeteci. ‘Araştırmacı gazeteci’ kimliğiyle gözünü budaktan sakınmamasıyla tanınıyor. Araştırmalarını yayınlayacak gazete bulmakta zorlandığı için, internetin sağladığı imkanı kullanarak, 2008 yılında kendi blogunu açmış. ‘Running Commentary’ adlı blogu ülkesinde çıkan bütün gazetelerin satış rakamlarından daha fazla okura sahip.

Yukarıdaki paragrafta sözünü ettiğim kadın meslektaşla ilgili cümleleri geniş zamandan dili geçmiş zamana göre yeniden yazmak gerekiyor. Daphne Caruana Galizia, dört yıl önce, 16 Ekim 2017 tarihinde, evine dönerken aracına yerleştirilen bir bombanın patlamasıyla hayatını kaybetti.

‘Panama Belgeleri’ 2016 yılında kalabalık bir araştırmacı gazeteci grubunun yayımladığı, dünyanın öndegelen politikacıları ve iş dünyasından insanlarının yanlışlarıyla ilgili belgelerdir. Halklardan gizledikleri akçalı ilişkileri ortaya dökülünce, haklarında belgeli yayınlar yapılanlardan birileri, hıncını gazetecilerden almaya kalktı. Daphne Caruana Galizia, ‘Panama Belgeleri’ ifşaatlarının ilk kurbanı olarak basın tarihine geçen gazetecidir.

Ülkesi politikacılarının Panama’da ‘off-shore hesapları’ olduğunu Maltalılar orada çıkan gazetelerden değil ‘Running Commentary’den öğrenmişlerdi.

Beş yıl önce ‘Panama Belgeleri’ni yayımlayan kalabalık gazeteci grubu, şu sıralarda Pandora’nın kutusunu açmakla meşgul. Araştırmacı gazeteciler, 2.9 terabit hacminde 11 milyon 900 bin adet belgeyi çeşitli ülkelerden seçtikleri gazeteler aracılığıyla bu ayın başında yayımlamaya başladılar.

‘Pandora Belgeleri’ dünyada 96 gazete tarafından eş-zamanlı olarak yayımlanıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye ucuzluyor ama döviz yine gelmeyebilir.. Paramızın pula dönmesi ile Einstein’ı haklı çıkarabiliriz… 22 Ekim 2021 | 1.141 Okunma Ayağa batan kıymık türü basit olaylar siyasette de istenmeyen gelişmelere sebep olabiliyordu 21 Ekim 2021 | 2.348 Okunma Dış mihraklara ağızlarının payı verildi.. Yoksa bir oyuna mı gelindi? Hadi canım… 20 Ekim 2021 | 3.167 Okunma Anketler ne zaman yalan söyler? Cevap veriyorum: İktidar-sandık ilişkisi bozulduğu zaman… 19 Ekim 2021 | 3.943 Okunma AK Parti açık ara birinciyse bu telaş ne? Muhalefetin açmazına ışık tutuyorum 18 Ekim 2021 | 3.712 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar