Ülkemizin en önemli sorunlarından biri: Düşünce üretememek.. Bunun sıkıntısı siyasette de hissediliyor…

Hemen her alanda başka coğrafyadaki benzerleriyle -şöyle ya da böyle- mukayese edilebilecek isimlere sahibiz; buna karşılık tek bir alanda ciddi bir boşluk kendini belli ediyor. Filozofumuz yok...

Şu yakınlarda merak sardığım bir konuda değişik görüşten Batı’dan yazarların eserlerini okumam gerekiyor, bu arada onlarla ilgili çıkan yazılara da göz atıyorum; bir çoğundan ‘filozof’ diye söz edildiğini fark ediyorum.

Bu konuda tarihte ve günümüzde en fazla ‘filozof’ çıkarmış görünen ülke Fransa… İnternet ansiklopedisine baktığımda, ‘21. Yüzyıl Fransız Filozofları’ başlığı altında tam 54 ismin yer aldığını gördüm.

Listede en verimlilerden kendisinden kısaca ‘BHL’ diye de söz edilen pop-filozof Bernard-Henri Lévy yok; yani bayağı ciddi bir liste bu.

Geçmişi filozof bakımından daha da zengin bir ülke Fransa…

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
‘Arap baharı’nda Bin Ali, Mübarek, Kaddafi, Saleh gittiler, Esad ise hâlâ yerinde.. Sebebi var ve ‘Barış Pınarı’nı da ilgilendiriyor… 14 Ekim 2019 | 14.057 Okunma Güçlü liderler askeri müdahale seviyor, medyadan da hoşlanmıyorlar… 13 Ekim 2019 | 4.721 Okunma Trump says “Brunson” and Pastor Brunson takes the stage with his new book… 12 Ekim 2019 | 9 Okunma Trump “Brunson” dedi, rahip Brunson da “Olacakları rüyamda görmüştüm” diye elinde kitabıyla ortaya atıldı… 12 Ekim 2019 | 6.350 Okunma ‘Dış güçler’ şimdi bizi mi destekliyor? Uyarıyorum: Trump’ın derdi ile Türkiye’nin çıkarları örtüşmüyor… 11 Ekim 2019 | 7.150 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar