Türkiye özgürlükler konusunda Mısır’la değil Norveç ve Danimarka ile yarışmalı.. Yenilenme bunun için gerekli…

Anadolu Ajansı (AA) Kahire bürosunu basıp dört gazeteciyi gözaltına alan Mısır rejimi, Türkiye’nin ciddi tepkilerine uluslararası basın kuruluşlarının da katılmasıyla oluşan ortamda beklendiği gibi davrandı: Gözaltına alınan dört gazeteciden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanı serbest bıraktı; üç Mısırlı hala gözaltında.

Dün de yazmıştım: Gazeteci milletine hoş gözle bakılmayan bugünün Mısır’ında, mahkemeler, yabancı basın mensuplarına gözdağı vermeyi yeterli bulurken, onlara yardımcı olan kendi vatandaşlarına ‘hain’ gözüyle bakıp müsamaha göstermiyor. 

El-Cezire’nin Kahire muhabirlerinin yargılandığı davanın yargıcının şu sözleri o hissin en çarpıcı biçimde dışa vurumu: “Bunlar casuslardan daha tehlikeli; genellikle yabancılar casusluk yapar, bunlar ise güvenliğe sadakatsizlik etmiş Mısırlılar. Hiçbir ideoloji vatana ihaneti mazur görmez.”

“Mısır’da ne oluyor?” sorusuna cevap aramak üzere güvenilir kaynaklar üzerinden araştırma yaparken, orada yaşananların hiç değilse bir bölümünün bizde de yansımaları olduğunu görüp irkildim.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ne yapılırsa yapılsın siyasi kısır döngüden kurtulamayan bir ülke.. İktidarlar değişiyor, gündem değişmiyor… 20 Şubat 2020 | 1.640 Okunma Bizde adet böyledir: Güzeli ağlatırlar, çirkini söyletirler (Fidayda türküsünden) 19 Şubat 2020 | 2.576 Okunma İlker Başbuğ’un başlattığı tartışma bana eskilerde yaşananları hatırlattı.. Ne günlerden bugünlere geldik… 18 Şubat 2020 | 3.638 Okunma İçte ve dışta karşılaşılan sorunların temelinde tek bir sorun yatıyor.. Bütün sorunların anası olan esas sorun… 17 Şubat 2020 | 4.202 Okunma ABD ‘zengin’ birini başkan olarak denedi.. Ya ‘sosyalist’ biri ABD’ye başkan olursa? “Olmaz” demeyin… 16 Şubat 2020 | 903 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar