Teröre en fazla muhatap ülkeyiz, ancak terör konusunu tam bildiğimiz söylenemez. Neden mi?

Gazeteci Fehmi Koru'nun bugünkü (16.11.2022)''Teröre en fazla muhatap ülkeyiz, ancak terör konusunu tam bildiğimiz söylenemez. Neden mi?'' başlıklı yazısı.

İstanbul’un en merkezi noktası İstiklal Caddesi‘nde önceki gün patlayan bombanın ardından yaşananlar bana tek bir şeyi düşündürüyor: Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yıldönümüne bir yıldan az bir süre kalmışken, bu tarihin neredeyse bütününde terör olaylarına muhatap edilmiş ülkemizde, bilmesi ve ona göre politikalar belirlemesi gerekenlerin bile künhüne tam vakıf olamadığı bir konu ‘terör’…

Maalesef öyle.

Sırasıyla açıklayayım.

Terör örgütlerinin,‘düşman’ belledikleri ülkeler, gruplar veya kişilere karşı fırsat bulduklarında uyguladıkları eylemin adıdır ‘terör’.

Evet, terör örgütleri ‘terör’ yaparlar.

Devletler bütün güçleriyle terör örgütlerine karşı mücadele verirken, terör örgütleri de kendilerine karşı mücadele veren devletleri zaafa uğratmak için ellerinden geleni yaparlar.

Onların ellerinden gelene ‘terör’ diyoruz.

Silahlı eylemler, katliamlar yapar, suikastlara başvurur, bazen de kendilerinin güçlü olduğunu hatırlatacak farklı çıkışlarda bulunur terör örgütleri.

İstiklal Caddesi’nde patlayan ve altı insanımızın canını alan, çok sayıda kişinin yaralanmasına yol açan patlama hiç kuşkusuz bir ‘terör’ eylemidir.

Sorulması gereken soru şudur: Terör eylemi olmasına terör eylemidir de, acaba hangi terör örgütünün eylemidir?

Fail olarak ele geçirilen kadının kimliği sebebiyle bu sorunun cevabı çok çabuk bulundu: PKK ile irtibatlı PYD/YPG örgütü…

Konunun ilk sıra görevlisi olan bakan bu adresi açıkladığı konuşmasında, o örgütlere sempatiyle baktığı bilinen bir ülkeyi de suçladı: ABD…

Devletin bu eylemle ilgili tespitinin “ABD destekli PKK/PYD/YPG eylemi” olduğu anlaşılıyor.

Elde fail dışında başka kanıtlar da varsa hiç kuşkusuz bu tespiti doğru olarak kabul edebiliriz.

Tabii ileri sürdüğüm şart olan ‘elde kanıtlar bulunması’ halinde…

Terör örgütleri yaptıkları eylemlerin kendilerine ait olduğunun bilinmesini genellikle isterler. Genellikle eylemden hemen sonra, örgütten, yapılanın üstlenildiğine dair açıklama gelir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
MHP lideri seçime beş kala çıkmasını beklediğim tartışmayı erkene çekti 30 Kasım 2022 | 3.185 Okunma Bakın ne güzel bir anayasa teklifi var, boşuna bu yazımı okuyup da enseyi karartmayın 29 Kasım 2022 | 3.896 Okunma İktidar seçim kampanyasını İstanbul’dan başlattı.. Muhalefet de masa mesaisini sürdürüyor… 28 Kasım 2022 | 1.667 Okunma Kupa’nın açılışında el-Sisi ile el sıkışıldı, kapanışta da Esad’la olabilir mi? Neden olmasın… Ve diplomaside dinin rolü… 27 Kasım 2022 | 424 Okunma <strong>Bugün nostalji günüm.. Zihnim beni geçmişe yolculuğa çıkardı, günümüze hayıflandım</strong> 26 Kasım 2022 | 667 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar