Tam Batı ile ilişkiler rayına oturuyor denilirken, iki olumsuz gelişme meydana geliverdi

Birer gün arayla iki karar, ikisi de Türkiye’nin dış ilişkilerini ilgilendiriyor.İlki Avrupa Parlamentosu’ndan bir rapor halinde geldi. Raporun kısa özetini bir haberin girişinden alıntılayayım:“Avrupa...

Birer gün arayla iki karar, ikisi de Türkiye’nin dış ilişkilerini ilgilendiriyor.

İlki Avrupa Parlamentosu’ndan bir rapor halinde geldi. 

Raporun kısa özetini bir haberin girişinden alıntılayayım:

“Avrupa Parlamentosu’nda (AP) Türkiye hakkında hazırlanan 2022 yılı raporu kabul edildi. Türkiye’nin AB’ye katılım sürecinin ‘mevcut koşullar içinde’ yeniden başlatılamayacağı belirtilen raporda, ilişkilerin geleceği için karşılıklı çıkarları kapsayan ‘paralel ve gerçekçi’ bir çerçeve bulmaya yönelik sürecin başlatılması tavsiye edildi. Raporda ayrıca, Türkiye’den, İsveç’in NATO üyeliğini en kısa sürede onaylaması istendi.”

Karar, parlamentodan 434 milletvekilinin ‘evet’ -yani Türkiye aleyhine- oyuyla geçerken, 18 milletvekili karara ‘red’ oyu verdi ve 152 üye de çekimser kalmayı yeğledi.

Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) ile bağlarını yeniden tazeleme ümidi bir süre önce belirmiş ve bu yolda bazı ilerlemeler kaydedilebileceği yolunda umutlu açıklamalar yapılmıştı ya, Avrupa Parlamentosu bu kararıyla “Hiç heves etmeyin” mesajı vermiş oldu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İtibarlara yönelik saldırılar yüzünden ortalık tahammül edilmez bir hal aldı 22 Eylül 2023 | 870 Okunma Meral Akşener eski liderleri hayırla yad etmemi getiren atışlar yapıyor, ama bence iyi yapmıyor… 21 Eylül 2023 | 2.010 Okunma ‘Kadın yüzyılı’nda kadın gazeteciye verilen mülakatta tersleşme ‘ikinci One Minute’ olabilir mi? 20 Eylül 2023 | 1.683 Okunma İYİ Parti lideri Meral Akşener’den ‘mea culpa maxima’ hazırlığı… 19 Eylül 2023 | 1.710 Okunma Avrupa Birliği ile aynı yolun yolcusu muyuz ki, yolumuzu ayırmaktan söz ediliyor? 18 Eylül 2023 | 2.047 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar