Sığınmacıları bağrımıza mı basalım, yoksa derhal geri mi gönderelim?

Gazeteci Fehmi Koru'nun bugünkü (12.05.2022)''Sığınmacıları bağrımıza mı basalım, yoksa derhal geri mi gönderelim?'' başlıklı yazısı.

İç-savaş yaşanan ve bu yüzden komşu ülkelere sığınan milyonlarca Suriyeli’den en kalabalık grup Türkiye’nin payına düştü. Suriyelilere Afganistan’dan ABD ordusunun çekilip Taliban’ın ülkede hakim güç olması ardından Afganistan’dan gelenler de eklendi. Galiba bir miktar Pakistan vatandaşı da daha müreffeh bir hayat arayışında ilk durak olarak Türkiye’yi seçmiş durumda. Bazı büyük kentlerimizde Afrika’dan gelme insanlar da yaşıyor.  

Sığınmacı ve geçici koruma altındaki yabancıların gerçek sayısı bir muamma.

Devlet adına yapılmış resmi bir açıklamaya göre, ‘yabancı’ sıfatıyla ülkemizde yaşayan 5.500.690 insan var. Bunların 4.082.693’ü ‘sığınmacı’, onlar içerisinden TC vatandaşı olmak isteyip istekleri kabul edilenlerin sayısı da 326.723…

Resmi rakamları az bulup ülkemizde bulunan ‘yabancı’ sayısını 8 milyona kadar çıkaran, vatandaşlığa kabule edilmişleri 1 milyonun üzerinde diye sunan siyasiler de var.

İşin içine siyaset girince konunun ‘propaganda malzemesi’ halini almaması imkansız; nitekim her zaman gündemin bir yerlerinden uç vermeyi bekleyen bu konu son günlerde tartışmanın merkezine yerleşmiş halde.

“Hemen hepsini ülkelerine gönderelim” diyen de, aynı iddiayı “Biz iktidara geldiğimizde o kardeşlerimizi vatanlarına kavuşturacağız” ifadesiyle zarif hale getireni de var.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ekonomimiz ne durumda? Bir ara sıcak hesabı yapmayı göze aldım… 19 Mayıs 2022 | 2.581 Okunma İsveç ve Finlandiya’ya itiraz 12 yıl önce NATO’da yine Türkiye’nin yaşattığı olayı bana hatırlattı 18 Mayıs 2022 | 1.990 Okunma Atatürk Havalimanı yok edilmeye çalışılırken yüzlere vuran rahatsızlık 17 Mayıs 2022 | 3.528 Okunma Geçmiş ve bugün.. Benzerlikler çok; tek eksik, seçimin gecikmesi… 16 Mayıs 2022 | 1.280 Okunma AK Parti’de çok seslilik.. TBMM grup başkan vekili parti sözcüsünden tekzip yedi 15 Mayıs 2022 | 2.020 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar