Seçime doğru: Sandıktan ne sonuç çıkacağı kadar sonrasında neler yaşanacağı da önemli…

İsmet Berkan’a, göründüğü yerlerde seçimin muhtemel sonucu hakkında ne düşündüğü soruluyormuş. Her sorana aynı kalıp cevabı verdiğini duyuruyor bugün: “Benim sizden daha fazla şey...

İsmet Berkan’a, göründüğü yerlerde seçimin muhtemel sonucu hakkında ne düşündüğü soruluyormuş. Her sorana aynı kalıp cevabı verdiğini duyuruyor bugün: “Benim sizden daha fazla şey bildiğimi nereden çıkarıyorsunuz?”

Bana da soruluyor aynı soru, her soruya o günkü halime göre farklı bir cevap verdim bugüne kadar. Şimdi sorulsa vereceğim cevabı sizlerle paylaşabilirim: “Ben bu seçimde sandıktan değişim iradesinin çıkmasını bekliyorum. Ama bu bir tahmin değil, bir temenni.”

Öngörülerim bazen tutmasa da temennilerim seçim sonuçlarına genellikle yansımıştır. Bu defa da umarım öyle olur.

Eskiden seçimler ufukta göründüğü andan itibaren bir deyim yaygın kullanıma girerdi: ‘Sath-ı mail’ deyimi. Önce seçim sath-ı mailine girilir, seçim tarihi iyice yaklaştığında ise günler sayılmaya başlanırdı.

‘Sath-ı mail’ günümüz Türkçesinde ‘eğik düzlem’ anlamına geliyor. Şimdi onun yerine ‘son düzlük’ kalıbını kullanıyoruz. 

Artık ‘son düzlük’ ortamını da geçtik, bugünü ve oy kullanacağımız pazar gününü saymazsak, seçime şunun şurasında sadece iki gün kaldı. Göz açıp kapayıncaya kadar geçecek bir zaman yani.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Önümüzdeki dönemde her şey Bahçeli’nin dediği gibi değişecekse, değişime nereden başlamalı? Önerilerim… 07 Haziran 2023 | 3.367 Okunma Bakanlar, üst düzey bürokratlar değişiyor.. ‘Üst akıl’ bunun neresinde? Ya Devlet Bahçeli? 06 Haziran 2023 | 5.779 Okunma Eskiler “Bir çiçekle bahar olmaz” derlerdi. Refahı artırmak için adalet de ekonomiye katkı sunmalı 05 Haziran 2023 | 1.606 Okunma Pek de yeni olmayan yüzlerden oluşan yeni cumhurbaşkanlığı kabinesini takdimimdir 04 Haziran 2023 | 5.875 Okunma Cumhurbaşkanı bugün yemin edecek.. BBC Türkiye’yi ‘imparatorluk’ olarak değerlendiriyor 03 Haziran 2023 | 1.724 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar