Seçime 100 gün var ama ortalıkta senaryodan geçilmiyor.. Bugün ben de kendi senaryomu yazdım…

Gazeteci Fehmi Koru'nun bugünkü (01.02.2022)'' Seçime 100 gün var ama ortalıkta senaryodan geçilmiyor.. Bugün ben de kendi senaryomu yazdım…'' başlıklı yazısı.

Millet İttifakı’nın, liderlerin onay verdikleri bir mutabakat metni ile kazanmaları halinde seçim sonrası kuracakları ortak hükümetin programı artık elimizde var. Şimdi sıra Millet İttifakı’nı cumhurbaşkanlığı yarışında temsil edecek adayın belirlenmesinde. Onu da altı partinin liderlerinin iki hafta sonra Saadet Partisi evsahipliğinde yapacakları toplantıda belirlemeleri bekleniyor.

Herkeste bir merak…

Sürecin başlarında CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun çerçevesini çizdiği bir aday profili vardı, ben de beğenmiştim. Ancak o profili zaman içerisinde yine bizzat Kılıçdaroğlu değişikliğe uğrattı. Önce partisinden seçilmiş iki büyükşehirin belediye başkanlarına set çekti Kılıçdaroğlu, ardından da çizdiği ilk aday profili kendisine pek benzemezken, partisine ait platformlarla meydanlarda aday olacakmış gibi mesajlar verdi.

Tam 11 kez masada buluşanlardan İYİ Parti’nin genel başkanı Meral Akşener de, sürecin bir yerinde, profile ‘seçilebilirlik’ şartını ekledi. Onun bu şartıyla Kılıçdaroğlu’nu kast ettiği yaygın bir kanı. Bu arada, Akşener, adaylıkta gözü olmadığını, kendisine başbakanlık rolü biçtiğini de daha ilk günden açıklamıştı.

‘Cumhurbaşkanı hükümet sistemi’ anayasa değişikliğiyle yerini ‘parlamenter sisteme’ bırakana kadar bir başbakanımız olmayacağına göre, masada buluşan liderlere biçilen ‘başkan yardımcılığı’ konumunda diğerlerinin yanında yer almayacak mı İYİ Parti lideri?

Yoksa?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
<strong>Seçime doğru: İktidar cephesinde yer alanların kafaları hayli karışık</strong> 27 Mart 2023 | 1.197 Okunma Fatih Erbakan Cumhur İttifakı’na katılınca sorulan “Katılmayıp da ne yapacaktı?” sorusuna benim cevabım… 26 Mart 2023 | 2.290 Okunma Siyasete bir günlük ara: Ömürler uzadı, yaşta tehlike sınırı 90’ın üzerine kaydı.. Örneklerle… 25 Mart 2023 | 904 Okunma Sandık yaklaşırken iktidar ve muhalefetin -ve medyanın- durumuyla ilgili bir ara karne notu 24 Mart 2023 | 2.257 Okunma Kulis: Emeklilere zam.. Bakanlar milletvekili oluyor.. MHP baraja takılırsa Meclis tablosu ne olur? 23 Mart 2023 | 7.642 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar