Seçim takviminde yapraklar azalıyor, iktidar-muhalefet denklemi hala belirsizliklerle dolu…

Gazeteci Fehmi Koru'nun bugünkü (11.01.2022)'' Seçim takviminde yapraklar azalıyor, iktidar-muhalefet denklemi hala belirsizliklerle dolu…'' başlıklı yazısı.

TBMM başkanı Mustafa Şentop, büyük zahmete de katlanarak, iki kez cumhurbaşkanı seçilmiş Tayyip Erdoğan’ın önümüzdeki seçimde yeniden aday olabileceğini kabul ettirmeye çalışan, 40 sayfa tuzunluğunda bir makale kaleme almış…

Cumhurbaşkanı başdanışmanı Mehmet Uçum da kanal kanal dolaşarak aynı tezi yayma gayretinde…

Olabilir, en olmayacak tezler bile makul gibi görünen bir gerekçe bulunduğu takdirde savunulabilir.

Konunun savunmayı zorlaştıran bir sorunu var: Anayasanın 101. maddesi… O maddede, başka hiçbir anlama çekilemeyecek açık ifadelerle, iki defa seçilmiş birinin bir daha aday olamayacağı yazıyor.

Anayasalar tevile açık olmayan metinlerdir; oysa Tayyip Erdoğan’ın üçüncü kez cumhurbaşkanlığı adaylığı ancak tevil yoluyla savunulabiliyor.

Zaten bu gerçek bilindiği için olmalı, AK Parti, sözcülerinin zamanında yapılacağını ısrarla tekrarladıkları bu yılın haziran ayı olarak belirlenmiş seçimin takvimini, birkaç hafta öncesine çekmenin yollarını aramakta.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Son dönemece girilirken yine yanlış yapılmasın diye bir çaba fark ediliyor.. Vebal CHP’nin sırtında… 02 Şubat 2023 | 2.192 Okunma Seçime 100 gün var ama ortalıkta senaryodan geçilmiyor.. Bugün ben de kendi senaryomu yazdım… 01 Şubat 2023 | 5.621 Okunma Muhalefet zoru başarma yolunda.. Mutabakat metni üzerine düşündüklerim… 31 Ocak 2023 | 10.824 Okunma İktidar da muhalefet de seçimi kazanacaklarından emin.. Bir taraf yanılıyor ama yanılan hangisi? 30 Ocak 2023 | 10.581 Okunma ABD’de bir anı kitabı.. İsrail’de hareketlenen meydanlar.. Türkiye dünyada gündemde.. Sevinemiyorum… 29 Ocak 2023 | 1.614 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar