Otoriter olmakla eleştirilen başkan seçime katılmayacağını açıkladı.. Taşlar oynuyor…

Basının iktidarın bir uzantısı olduğunun düşünüldüğü dönemlerde belirlenmiş bir uygulamaya nedense bir türlü son verilemedi. Gazetecilerin meslek mensubu olduklarını ispatlamaları...

Basının iktidarın bir uzantısı olduğunun düşünüldüğü dönemlerde belirlenmiş bir uygulamaya nedense bir türlü son verilemedi. 

Gazetecilerin meslek mensubu olduklarını ispatlamaları gerektiğinde muhataplarına gösterdikleri ‘basın kartı’ yakın zamanlara kadar Başbakanlık tarafından verilirdi, son üç yıldır o görevi Cumhurbaşkanlığı iletişim başkanlığı üstlenmiş bulunuyor.

Oysa demokratik ülkelerde çalıştıkları kurumların verdiği kart gazetecinin gazeteci olduğunu ispatlaması için yeterli sayılır.

İlle bir üst mercinin tasdiki gerekiyorsa, o gerekliliği meslek kuruluşları karşılıyor demokratik ülkelerde. Kartları gazetecilik örgütleri veriyor.

Bizde ise en üst merci -yani Cumhurbaşkanlığı- ‘basın kartı’ vermezse bir kimse gazeteci olduğunu ispatlayamıyor.

Veya öyle olacağı sanılıyor…

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bir soru: “Neden yanlışlara ses çıkartılmıyor?” O soruya cevap arıyorum 10 Ekim 2021 | 1.485 Okunma Hal-i perişanımızı görmek için Einstein olmak gerekmiyor… 09 Ekim 2021 | 1.955 Okunma İktidar zorda, zorluğu aşabilmek için önünde tek seçenek var: Sistemi eski haline getirmek… 08 Ekim 2021 | 7.355 Okunma Yanlış yapan yanlışı yüzüne vurulduğunda neden saldırganlaşır, bilen var mı? 07 Ekim 2021 | 4.161 Okunma ‘İktidar medyası’ sınıfta kaldı.. Bu iddia benim değil, iktidar medyasının… 06 Ekim 2021 | 3.410 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar