Ortak olmayı çok arzu ettiğim bayram coşkuları

Gazeteci Fehmi Koru'nun bugünkü (03.05.2022)''Ortak olmayı çok arzu ettiğim bayram coşkuları'' başlıklı yazısı.

Ahmet Taşgetiren bugünkü Karar’da Ramazan’ı gündüzü ve gecesiyle ibadet coşkusu içerisinde yaşayanların hislerine kendi şahsından hareketle tanıklık etmekte. Ramazan boyunca teravih namazlarını farklı camilerde, bayram namazını ise yaşadığı mahallenin camisinde kılmış, hepsinden coşkulu hislerle ayrılmış.

Karar yazarının anlattıkları bana Yahya Kemal’in ‘‘Artarak gönlümün aydınlığı her saniyede / Bir mehabetli sabah oldu Süleymaniye’de’’ mısralarıyla başlayan ‘Süleymaniye’de bayram sabahı’ şiirini ve şairin kendi deyimiyle ‘frenk hayatının gecesi’ ardından hiç uyumadan gittiği Büyükada’daki camide yaşadığı derin ruh uyanışını anlattığı ‘Ezansız semtler’ başlıklı yazısını hatırlattı.

Şair camiden ‘‘O sabah gönlüm her zamandan fazla açıktı’’ hissiyle ayrıldığını özellikle belirtir.   

Biraz da o düşünceyle okuduğum için olmalı, Ahmet Taşgetiren’in yazısı beni sevindirdi, mutlu etti.

Mutlu etti çünkü, benim dün sabah katıldığım bayram namazı ile ilgili kişisel gözlemim ve ardından bayramlaşma sırasında dinlediklerimin bende uyandırdığı hisler biraz değişik.

Genellikle bayramları ailece İzmir’de geçiririz. Çoluk-çocuk mümkün olduğunca yaşadığımız yerleri birkaç günlüğüne olsun terk eder, aile bağlarımızı bütünüyle koparmamak için bayramda İzmir’de buluşuruz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ekonomimiz ne durumda? Bir ara sıcak hesabı yapmayı göze aldım… 19 Mayıs 2022 | 2.581 Okunma İsveç ve Finlandiya’ya itiraz 12 yıl önce NATO’da yine Türkiye’nin yaşattığı olayı bana hatırlattı 18 Mayıs 2022 | 1.990 Okunma Atatürk Havalimanı yok edilmeye çalışılırken yüzlere vuran rahatsızlık 17 Mayıs 2022 | 3.528 Okunma Geçmiş ve bugün.. Benzerlikler çok; tek eksik, seçimin gecikmesi… 16 Mayıs 2022 | 1.280 Okunma AK Parti’de çok seslilik.. TBMM grup başkan vekili parti sözcüsünden tekzip yedi 15 Mayıs 2022 | 2.020 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar