MI6’in başındaki ‘C’ konuştu: Günümüz casusları nasıl olmalı?

“Bazen insanlar bana geceleri uykumu en fazla kaçıran şeyin ne olduğunu soruyor. Cevabım sizleri şaşırtabilir. Gördüğüm en büyük risk, özel olarak örgütümüzde ve genel olarak da ülkemizde...

“Bazen insanlar bana geceleri uykumu en fazla kaçıran şeyin ne olduğunu soruyor. Cevabım sizleri şaşırtabilir. Gördüğüm en büyük risk, özel olarak örgütümüzde ve genel olarak da ülkemizde var olan muazzam kabiliyetleri en mükemmel biçimde kullanamamaktır.”

Karşısında konuştuğu insanlar bu sözlerin sahibinin beklediği gibi şaşırdılar mı bilemem elbette, ancak ben şaşırdım.

Çünkü İngiliz istihbarat örgütü MI6‘in başındaki Alex Younger bu sözlerin sahibi. Onun uykusunu kaçıran şeyler bu kadar basit olmadığı gibi, birden fazla konu da olmalı.

Alex Younger vaktiyle James Bond filmleriyle kendini dünyaya en mükemmel casusluk örgütü olarak sunmuş MI6‘in başında. Onun konumundaki kişiden ‘C’ olarak söz ediliyor.

James Bond karakterinin mucidi romancı Ian Fleming de bir MI6 casusuydu. Ülkemizdeki azınlık mensuplarına karşı girişilmiş vandal bir talan olayı olan 6-7 Eylül 1955 günlerinde Fleming İstanbul’daydı.

MI6’in bugünkü patronu başında bulunduğu örgütü Ian Fleming tarzı tanıtıma faaliyeti çerçevesinde bir konuşma yapmak üzere vaktiyle mezun olduğu İskoçya’daki St Andrews Üniversitesi‘ndeydi bu ayın başında.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ayasofya sevdası bir günle sınırlı olanlar muhalifleri sindirme görevlerine döndüler… Alkış!!! 13 Temmuz 2020 | 5.977 Okunma Ayasofya yeniden cami oldu.. “Neden Ayasofya?”, “Neden şimdi?” sorularına cevabımdır… 11 Temmuz 2020 | 8.731 Okunma Türkiye neleri konuşuyor, ben ise kimsenin kulak vermediği konularla ilgileniyorum.. 10 Temmuz 2020 | 6.446 Okunma Ayasofya.. Çoklu baro.. Şehir Üniversitesi.. Sosyal medya.. İktidar cephesinin acelesi olduğu muhakkak da, bunun sebebi ne? 09 Temmuz 2020 | 6.135 Okunma İktidar güçlüdür, isterse baroları böler; ama bunu yapmalı mı? 08 Temmuz 2020 | 3.505 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar