‘Metal yorgunu’ AK Parti’nin kendisi olmasın? Son görevden almalar beni yeniden düşünmeye zorladı…

Hatırlar mısınız, bilmem; bir zamanlar tartışma gündemimizde, valilerin de belediye başkanları gibi seçimle işbaşına gelmesi konusu vardı.

Anavatan Partisi’nin iktidarı sırasında başlayan bu tartışma, Refah Partisi’nin iki büyük kent başta olmak üzere bazı belediye başkanlıklarını kazanması üzerine telaşa kapılan devletin valiler eliyle seçilmiş başkanlara baskı yapması üzerine, bir kez daha alevlenmişti.

Başkanlık sistemiyle yönetilen ülkelerin çoğunda valiler de belediye başkanları gibi halkın oyuyla seçilir.

Türkiye’de de ‘cumhurbaşkanı hükümet sistemi’ ile birlikte valiler de seçime tabi tutulsaydı bunun etkisi ne olurdu dersiniz?

Acaba halk şimdi devletin kendisini yönetsin diye gönderdiği valilerin benzeri kişilere oy verir miydi?

Esas sorum ise şu: İki yerel yönetici de halk tarafından seçiliyor olsaydı, merkezi irade birini (sözgelimi şimdi olduğu gibi belediye başkanını) görevden almaya kalktığında, diğer seçilmiş yönetici (vali) ‘kayyım’ atanır mıydı ya da atandığı takdirde görevi kabul eder miydi?

Hiç sanmıyorum.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bu bayram medyamız yine bildiğiniz medyamızdı 03 Ağustos 2020 | 571 Okunma Bayram hatırına, zihinlerimizdeki karmaşayı ortadan kaldırmak için çaba göstersek ya… 02 Ağustos 2020 | 460 Okunma Deney kabı olarak ülkemiz.. ‘He man’ türü liderler seçimi kaybedeceklerini anlayınca neler yaparlar? 01 Ağustos 2020 | 1.364 Okunma Tercih meselesi.. ‘He man’ türü güçlü liderler mi, güçsüz görünüp halkını mutlu etmeyi bilenler mi? 29 Temmuz 2020 | 1.391 Okunma Hilafet.. Arap harflerine dönmek.. Başkenti İstanbul’a taşımak.. “Bunlar olmaz, olamaz” diyorum… 28 Temmuz 2020 | 3.229 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum