Kuzuların sessizliği, kurtların güçsüzlüğü, ahalinin duyarsızlığı…

Bu yılın başlarında, 9 Ocak 2021 günü, Avusturya hükümetinde işçiler, aileler ve gençlik bakanlığı koltuğunda oturan Christine Achbacher görevinden istifa etti.İki ay olmuyor, 19 Mayıs 2021 tarihinde...

Bu yılın başlarında, 9 Ocak 2021 günü, Avusturya hükümetinde işçiler, aileler ve gençlik bakanlığı koltuğunda oturan Christine Achbacher görevinden istifa etti.

İki ay olmuyor, 19 Mayıs 2021 tarihinde, Almanya’nın aile bakanı Franziska Giffey’in istifasını başbakan Angela Merkel’e sunduğu duyuldu.

Bakanların görevlerini bırakması, medyada kendileriyle ilgili çıkan olumsuz haberler ve o haberler yüzünden yapılan yorumlar üzerine gerçekleşti. 

Avusturya’da muhafazakar hükümetin üyesiydi Aschbacher; kendisini istifaya zorlayan süreç, yüksek lisans tezinde başkalarına ait bilgileri kendisine aitmiş gibi kullanmaktı. Yani intihal. 

Franziska Giffey’in istifasını getiren de kendisi hakkında da benzer iddiaların yayınlanmasıydı. O da 2010 yılında yazdığı doktora tezinde atıf yapmadan başkalarına ait görüşleri kullanmakla suçlanmaktaydı. İntihal iddiası onu da görevini bırakmaya zorladı.

Norveç’in balıkçılık bakanı Per Sandberg ise onlardan iki yıl önce görevinden istifa youyla ayrılmıştı. Bakan yanına İran doğumlu arkadaşını alarak kadının yıllar önce ayrıldığı ülkesine tatile gitmişti. Bakanlar da tatile gider; ancak Per Sandberg tatile eşi olmayan bir kadınla gittiği için değil, resmi telefonuyla gittiği için eleştirilmekteydi. Gideceği ülkeyi de başbakana bildirmemişti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ormanlarımız yanıyor… Baştan sonra değişmeyen bir dehşet manzarası… 30 Temmuz 2021 | 1.670 Okunma 1 milyon dolarlık bir sorum var: Müslüman Dünya daha kötü bir döneme doğru mu gidiyor? 29 Temmuz 2021 | 1.200 Okunma Tunus’ta yaşanmakta olanları yazdım ama olanlar bizleri de yakından ilgilendiriyor 28 Temmuz 2021 | 3.271 Okunma Suriyelilerin yarısı kalıcı.. Afganlar davetle geliyor.. Gerçekleri bilerek sorunu tartışmalıyız… 27 Temmuz 2021 | 4.090 Okunma En meraklılar bizim bölgedeki ülkeler.. Merak sayesinde kazanan İsrail ama… 26 Temmuz 2021 | 697 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar