Külliye’deki bir toplantı sonrası merakım: Yeni açılımlar kapıda olabilir mi?

Siyasetten kolay emekli olunmuyor. Bizden de geçmiş örnekler var, ama günümüzde bu sözü doğrulayan en önemli kişilik Malezya başbakanı Mahathir Mohammed.

Ülkesinde 1981-2003 yılları arasında başbakanlık yapmış ve köşesine çekilmişti; geçen yıl büyük bir yolsuzluk krizi ardından yeniden siyasi arenaya döndü ve başbakanlığı bir kez daha üstlendi. 

Mahathir Muhammed bugün tam 94 yaşında (1925 doğumlu); “Dalya” demesine yalnızca altı yılı var…

Dün ülkemize geldi bizden kendisine yönelik davet üzerine Malezya başbakanı; bir üniversite kendisine fahri doktor unvanı verdi ve Külliye’de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğanile ikili ve heyetler halinde çoklu toplantılara katıldı. Her vesileyle de görüşlerini paylaştı.

Ekranda hiç de yaşını göstermiyordu. Dahası, konuşmalarından zihninin de olabildiğince berrak olduğu anlaşılıyordu.

Kendisini dinlerken bir cümlesi özellikle dikkatimi çekti. Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı dahili sorunlarla baş edebilecek bir ülke olduğunu söyledi ve “Bizde de sizin şimdi yaşadıklarınıza benzer dönemler ve komünistlerin darbe girişimleri oldu; biz onlarla yalnızca askeri yöntemlerle mücadele etmedik, o yanlış işlere karışan insanları kazanmak için de çaba sarf ettik” anlamına gelen cümlelerle sözlerine devam etti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
‘Metal yorgunu’ AK Parti’nin kendisi olmasın? Son görevden almalar beni yeniden düşünmeye zorladı… 21 Ağustos 2019 | 7.477 Okunma HDP’li üç başkan görevden alındı.. Yanlış bir karar.. AK Parti yanlış kararlar almak zorunda mı? 20 Ağustos 2019 | 13.798 Okunma AK Parti yol ayrımında.. Gözler tıkanıklığı ortadan kaldıracak tedbirleri alacağı beklentisiyle Külliye’ye çevrili… 19 Ağustos 2019 | 8.944 Okunma İki inşaat işçisinden tarih bilinci edinmek.. Roma, Bizans ve Osmanlı tarihleri.. Okuya okuya… 18 Ağustos 2019 | 3.365 Okunma Fırat’ın doğusuna gitmiyoruz, tamam. “Neden?” sorusu için bugün verilen “Trump yeniden kazansın diye” cevabı ilgimi çekti… 17 Ağustos 2019 | 5.719 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar