Külliye’deki bir toplantı sonrası merakım: Yeni açılımlar kapıda olabilir mi?

Siyasetten kolay emekli olunmuyor. Bizden de geçmiş örnekler var, ama günümüzde bu sözü doğrulayan en önemli kişilik Malezya başbakanı Mahathir Mohammed.

Ülkesinde 1981-2003 yılları arasında başbakanlık yapmış ve köşesine çekilmişti; geçen yıl büyük bir yolsuzluk krizi ardından yeniden siyasi arenaya döndü ve başbakanlığı bir kez daha üstlendi. 

Mahathir Muhammed bugün tam 94 yaşında (1925 doğumlu); “Dalya” demesine yalnızca altı yılı var…

Dün ülkemize geldi bizden kendisine yönelik davet üzerine Malezya başbakanı; bir üniversite kendisine fahri doktor unvanı verdi ve Külliye’de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğanile ikili ve heyetler halinde çoklu toplantılara katıldı. Her vesileyle de görüşlerini paylaştı.

Ekranda hiç de yaşını göstermiyordu. Dahası, konuşmalarından zihninin de olabildiğince berrak olduğu anlaşılıyordu.

Kendisini dinlerken bir cümlesi özellikle dikkatimi çekti. Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı dahili sorunlarla baş edebilecek bir ülke olduğunu söyledi ve “Bizde de sizin şimdi yaşadıklarınıza benzer dönemler ve komünistlerin darbe girişimleri oldu; biz onlarla yalnızca askeri yöntemlerle mücadele etmedik, o yanlış işlere karışan insanları kazanmak için de çaba sarf ettik” anlamına gelen cümlelerle sözlerine devam etti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dört yıldır durmadan yazıyorum; galiba biraz dinlensem iyi olacak 07 Mart 2020 | 3.919 Okunma Henüz gazetecilerin kapısına polis gitmiyor, ama medya orada da baskılara muhatap… 06 Mart 2020 | 4.238 Okunma ‘Savaş’ tek çare değildir.. Daha önce kan dökülmeden sonuç alınmıştı.. Mısır dışişleri bakanının anılarından aktarıyorum… 05 Mart 2020 | 5.634 Okunma Yeni parti.. ABD’de ‘sosyalist’ bir başkan adayı önde gidiyor.. Bizde ‘İslam Sosyalizmi’nden ‘Adil Düzen’e… 04 Mart 2020 | 6.642 Okunma Tek elin nesi var, iki elin sesi var.. Çok seslilik ise en iyisi… 03 Mart 2020 | 4.743 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar