Katar’daki Amerikan hava üssünün askerleri de maçları bandoları eşliğinde desteklediler

Gazeteci Fehmi Koru'nun bugünkü (05.12.2022)''Katar’daki Amerikan hava üssünün askerleri de maçları bandoları eşliğinde desteklediler'' başlıklı yazısı.

Senegal milli takımının İngiltere’ye yenilip dünya kupasından elenmesine maçları televizyondan izleyen futbolseverlerin üzüldüğünü sanıyorum. Şahsen ben üzülüyorum. 

Maçları boyunca tribünlerde göz zevkini okşayan gösteriler yapan Senegallilerden mahrum kalınacağı için…

Hepsi bir tertip ve rengarenk giyinmiş, yüzleri boyalı, bir an bile yerinde duramayan ve yanlarında bulunan müzisyenlerin çalgı ritmine uygun sürekli eşgüdüm halde hareketler yapan Senegal taraftarlarını bundan böyle göremeyeceğiz. 

Meğer Senegal devletiyle başkent belediyesinin paralı elemanları imiş Senegalli seyirciler…

Yoklukları tribünler için büyük eksiklik…

Benzer bir durum ABD futbol takımının elenmesi için de söz konusu…

ABD’nin maçlarında da, Senegal taraftarları gibi giysileriyle belli olmasa bile, disiplinli bir taraftar grubunun desteği kendini belli ediyordu. Adeta bir orkestra desteği var gibiydi.

Hiç değilse ben öyle hissediyordum.

Yanlış değilmiş hissim. Katar’daki Amerikan hava üssünde görevli binlerce askerden futbol meraklıları, ülkelerinin takımını desteklemek için, stadyum stadyum gezmektelermiş… Üssün bandosunun müzisyen mensuplarıyla birlikte…

Kulağıma gelen düzenli ses desteği bandocuların katkısıymış…

Yıllar önce, 11 Eylül (2001) saldırıları sonrasında, eylemcilerin büyük bölümünün kendi vatandaşları olduğunu dillerine dolayan medyanın yayınları sonrasında ABD’ye kafa tutmaları gerektiğinde, Suudi Arabistan yönetimi, Amerikan askerlerinin önemli bir miktarının ülkelerini terk etmelerini istedi. 

İşte o zaman, Katar, oradan ayrılacak askerlerine ev sahipliği yapabileceğini Washington’a iletmişti.

Ülkenin başkenti Doha’nın güneybatısında el-Udeid hava üssü öyle kuruldu. Afganistan, Irak ve Suriye’de operasyonlar devam ederken üstteki Amerikan askeri sayısı bir ara 10 binin üzerine de çıkmıştı. Joe Biden’in “Bölgeden askerimizi çekiyorum” demesiyle Katar’daki üs boşaltılmadı, ancak asker sayısı 8 bine düşürüldü.

Association Press (AP) haber ajansının muhabirleri, Amerikan milli takımının maçlarını izlemek üzere Katar’a gelmişken, ülkelerinin askeri üssüne de uğramış ve hem üssü dolaşmış hem de komutanlarla görüşmüş, ardından izlenimlerini haberleştirmişler. 

Ben de o geniş haberden askeri bandonun maç destekçiliği yaptığını öğrenmiş oldum.

Haberde başka ayrıntılar da var.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İnsanlık bütün dengeleri değiştirecek dev bir adımla karşı karşıya.. Keşfin bize dönük bir yönü de var… 05 Şubat 2023 | 2.491 Okunma İYİ Parti ya da lideri Meral Akşener adaylık konusunda nasıl bir yol tutturacak? 04 Şubat 2023 | 1.386 Okunma Millet İttifakı adayı açıklanınca Cumhur İttifakı sevinir mi, ne dersiniz? 03 Şubat 2023 | 1.394 Okunma Son dönemece girilirken yine yanlış yapılmasın diye bir çaba fark ediliyor.. Vebal CHP’nin sırtında… 02 Şubat 2023 | 2.260 Okunma Seçime 100 gün var ama ortalıkta senaryodan geçilmiyor.. Bugün ben de kendi senaryomu yazdım… 01 Şubat 2023 | 6.406 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar