Katar “Değer miydi?” sorusunu sorduran bir çılgın projenin sahibi olarak tartışma konusu

Gazeteci Fehmi Koru'nun bugünkü (20.11.2022)'' Katar “Değer miydi?” sorusunu sorduran bir çılgın projenin sahibi olarak tartışma konusu'' başlıklı yazısı.

Takvime bağlı her şey günü geldiğinde gerçekleşiyor.

Dünya kupası gibi.

Neredeyse 12 yıl öncesinden ne zaman ve nerede yapılacağı kararlaştırıldığı halde, karşı çıkanlar yüzünden veya verilen söz yerine getirilemeyeceği umularak, o uzun yıllar boyunca başka bir yer ve zaman diliminde yapılması beklenen ‘dünya kupası’ bu akşam ilk maçla başlıyor.

Dünya kupası oynama hakkını bir kez bile kazanamamış bir ülkede: Katar’da… 

Her zaman futbolun ulusal liglerde tatile girdiği yaz -haziran, temmuz- aylarında yapılmasına alışıldığı halde, o aylarda Katar maç oynanamayacak kadar sıcak -yaklaşık 50 derece- olacağı için bu günlere -kasım, aralık aylarına- kaydırılması gerekti dünya kupasının…

Tahmin edilebileceği üzere, Katar’da eş-zamanlı birkaç maçın oynanmasını sağlayabilecek sayı ve evsafta futbol sahası yoktu; orada yapılması kararlaştırıldıktan sonra, yeni sahalar ve çok sayıda futbolseveri ağırlayabilecek altyapı inşası için kollar sıvandı ve geceli gündüzlü çalışılarak bugünlere gelindi küçük Körfez ülkesinde.

Daha önce ev sahipliğini üstlenmiş ülkelerden bazısı, yükü tek başına taşımak yerine, masrafı paylaşabileceği başka bir ülkeyle ortaklık yolunu seçebilmişti. Katar da tek başına sorumluluk taşımaktansa bir -hatta birden fazla- Körfez ülkesiyle ortak bir organizasyon yoluna gidebilirdi.

Gitmedi.

Zengin ülke olduğunu dünya aleme ilan etmeyi tercih etti.

Resmen açıklanan rakamlara göre, ev sahibi ülke, bu amaçla tam 229 milyar dolar harcadı.

Milyon değil harcanan, milyar dolarlar… [Rusya 2018 dünya kupası için bu rakamın 15’te birini harcamıştı.]

Harcanan yüklü miktarın 150 milyon dolarının, neredeyse iptal edilebilecek kadar sert itirazlara maruz kalan Katar’da yapılabilmesi için PR çalışması üstlenen İngilizlerin efsane futbolcusu David Beckham’a ödendiği anlaşılıyor. Zamanı geldi ve kupa Katar’da yapılıyor, bu durumda Beckham o parayı hak etmiş sayılabilir.

Herkesin merak ettiği, 2022 kupası ev sahibinin Katar olarak belirlenmesini kararlaştıran FIFA üyelerine para ödenip ödenmediği…

FIFA’nın bu kararı alan başkan ve üyelerine bu kuşku yüzünden çoktan el çektirildi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bakın ne güzel bir anayasa teklifi var, boşuna bu yazımı okuyup da enseyi karartmayın 29 Kasım 2022 | 2.835 Okunma İktidar seçim kampanyasını İstanbul’dan başlattı.. Muhalefet de masa mesaisini sürdürüyor… 28 Kasım 2022 | 1.631 Okunma Kupa’nın açılışında el-Sisi ile el sıkışıldı, kapanışta da Esad’la olabilir mi? Neden olmasın… Ve diplomaside dinin rolü… 27 Kasım 2022 | 402 Okunma <strong>Bugün nostalji günüm.. Zihnim beni geçmişe yolculuğa çıkardı, günümüze hayıflandım</strong> 26 Kasım 2022 | 662 Okunma Seçime beklenenden az bir vakit kaldığını sanıyorum, yanılıyor olabilir miyim? 25 Kasım 2022 | 2.834 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar