İsrail parlamentosunda bir oturumda baştan sona Arapça konuşuldu.. Neler oluyor orada? 

Fehmi Koru.com yazarı Fehmi Koru geçen hafta İsrail Parlamentosu'nda gerçekleşen oturumda gelişen olayları yorumladı.

İsrail Parlamentosu’nda (Knesset) geçen hafta farklı bir oturum gerçekleşmiş…

Olayı dünkü Jerusalem Post gazetesinden aktarıyorum.

Bizde olduğu gibi İsrail’de de inşaatlar için ruhsat almak gerekiyor. Ruhsatsız yapılan inşaatlara belediyeler elektrik, su bağlantısı yapmıyor, kanalizasyona bağlamıyorlar.

Ülke nüfusunun %20’si Arap. Bunlar aynı zamanda İsrail vatandaşı. Ancak genellikle ihmal edildikleri için hem genel hem de yerel hizmetlerin hepsinden Arapların yoğun olarak yaşadığı yerleşim yerleri istifade edemiyor.

Buna karşılık izinsiz veya ruhsatsız inşaatlar da çok aynı yerlerde.

Bir Arap partisinin de ortak olduğu yeni koalisyon hükümeti bu ikiliğe son vermeyi amaçlayan bir yasa teklifini Knesset’e sunmuş… 

Önceki gün teklifin görüşüldüğü oturumda bir ilke tanık olunmuş… 

Knesset’te o gün iktidar ortağı Arap cephesi Ra’am’ın lideri Mansur Abbas başkan vekili sıfatıyla oturuma başkanlık etmekteymiş. Başta Benjamin Netanyahu’nun partisi Likudolmak üzere muhalefet partileri teklif yasalaşmasın diye oturumu boykot etmekteymişler. Teklif üzerine konuşmaların yapıldığı oturumda hem iktidardan hem de muhalefetten yalnızca Arap milletvekillerinin hazır bulunduğu görülmüş.

Musevi milletvekillerinin oturuma katılmadığı belli olunca Arap milletvekilleri konuşmalarını kendi ana dilleriyle yapmaya başlamışlar. Oturumu yöneten Mansur Abbas da konuşacaklara söz verir veya müdahale etmesi gerekirken, onlara o da Arapça hitap etmiş. Oturum bu şekilde baştan sona Arapça cereyan etmiş.

Nerede? 

İsrail parlamentosu Knesset’te…

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İki yazı birden: Türkiye’de en çok izlenen film, bir devletler oyunu belgeseli gibi… Ve İmamoğlu bunu hep yapıyor… 26 Ocak 2022 | 1.783 Okunma Muhalefet ilk seçimde iktidar rüyası görüyor ama.. Unutmayalım, bizde tarih tekerrür eder… 25 Ocak 2022 | 6.040 Okunma Yıpratılmaması gereken değerlerimiz bizim de var; onlarla övünç duymalıyız… 24 Ocak 2022 | 1.964 Okunma Bazen “Kem söz sahibine aittir” deyip geçmek en doğrusu… 23 Ocak 2022 | 1.286 Okunma “Devlet nerede, yargı nerede?” diyenlere savcılar “Burada” demeye başladı 22 Ocak 2022 | 2.204 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar