İktidar gündem belirleme çabasında, ancak yaptıkları ayağına dolanıyor

Gazetesi Fehmi Koru’nun bugünkü (19.01.2022)’’ İktidar gündem belirleme çabasında, ancak yaptıkları ayağına dolanıyor‘’ başlıklı yazısı.

AK Parti sözcülerinin ağzından çıkan her söz gözlemciler tarafından otomatik olarak seçim ile irtibatlandırılıyor. Yeter ki, aykırı bir söz olsun söylenen, görüş alınan kişi hemen “Gündemde erken veya zamanında seçim var ya, onun için” açıklamasını yapıştırıyor.

Sezen Aksu’nun beş yıl önce çıkan albümünde yer alan bir şarkıda geçen bir mısra etkili ağızların tepkisine yol açtı. Her önüne gelen o konuda bir şey söyleme ihtiyacı hissediyor. Sonunda Diyanet de tepki verenler arasına karıştı. İktidarın küçük ortağının lideri de kürsüden şarkıcıyı hedef alan sözler sarf etti. Bindirilmiş kıtalar şarkıcının evi önünde gövde gösterisi yaptılar.

Neden?

Cevap yine aynı: “Seçim olacak ya, onunla ilgili…”

AK Parti genel başkanı da olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan geçen gün “İmralı’daki” ile “Edirne’deki” sıfatlarıyla andığı iki kişiyi kürsü nutkuna taşıdı. İmralı’daki Edirne’dekinden hesap soracakmış; bekleyip bunu görecekmişiz…

Tamam da, nereden çıktı şimdi bu?

“Seçim var ya ondan…”

Aynı durum başka konularda da kendini belli ediyor.

Ekonomi alanında mesela…

İşçileri yakından ilgilendiren ‘asgari ücret’ sendika temsilcilerinin beklediklerinin fevkinde çıktı; öyle deniliyor. Asgari ücret artınca kendi maaşlarına da yine ‘beklenenin fevkinde’artış yapılacağı beklentisine giren memurlar ile emekliler biraz hayal kırıklığı yaşadılar. Beklentileri fazla yüksek tutmuşlar. Yine de her zamankinden biraz fazla artışa kavuştukları söylenebilir.

TL’nin yabancı paralar karşısında değer kaybettiği, enflasyonun TÜİK rakamlarına göre bile son 20 yılın rekorunu kırdığı günümüz ortamında, asgari ücrete ve maaşlara hatırı sayılır zam yapılmasının sebebi ne olabilir?

“Ya erken veya zamanında yapılacak seçim…”

Cevap bu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Cirleklik yapan çıksa da seçimlere gölge düşürülmesine fırsat verilmemeli 20 Mayıs 2022 | 497 Okunma Ekonomimiz ne durumda? Bir ara sıcak hesabı yapmayı göze aldım… 19 Mayıs 2022 | 3.091 Okunma İsveç ve Finlandiya’ya itiraz 12 yıl önce NATO’da yine Türkiye’nin yaşattığı olayı bana hatırlattı 18 Mayıs 2022 | 1.998 Okunma Atatürk Havalimanı yok edilmeye çalışılırken yüzlere vuran rahatsızlık 17 Mayıs 2022 | 3.614 Okunma Geçmiş ve bugün.. Benzerlikler çok; tek eksik, seçimin gecikmesi… 16 Mayıs 2022 | 1.282 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum