Herkes öngördüğü iddiasında ama, seçim sonuçlarının böylesine bir dip dalga etkisi yapmasını bekleyen yoktu

Dün yapılan seçim yerel yönetimleri yenilemek için yapıldı ama ortaya çıkan sonucun yerelden öte bir anlamı var ve etkileri önümüzdeki günlerde daha iyi ortaya çıkacaktır.CHP uzun yıllardır...

Dün yapılan seçim yerel yönetimleri yenilemek için yapıldı ama ortaya çıkan sonucun yerelden öte bir anlamı var ve etkileri önümüzdeki günlerde daha iyi ortaya çıkacaktır.

CHP uzun yıllardır rüyasını görse inanamayacağı bir başarıya imza attı. Geçen yerel seçimde kazandığı büyükşehirlere yenilerini eklediği gibi, daha önce hiç kazanamadığı bazı illerde de belediye başkanlıklarını elde edebildi.

AK Parti kurulduğundan bu yana girilen çok sayıdaki seçimden sürekli geride çıkmışken, CHP, ilk kez bu seçimde, aldığı oyla onun önüne geçebildi.

İstanbul adayları Ekrem İmamoğlu rakibine 10 puan, Ankara adayları Mansur Yavaş ise rakibine neredeyse bir misli fark attı. Her iki ilde ilçelerin büyük bölümü CHP’ye geçti, belediye meclisinde muhalefet çoğunluğa sahip oldu.

Türkiye haritası CHP’yi temsil eden kırmızı renkle donandı, İstanbul da ilk kez ilçeleriyle kırmızılaştı.

Sonucun böyle çıkacağını, bir dip dalgaya dönüşeceğini AK Partililer öngöremiyorlardı, CHP’liler de bu kadarını muhtemelen beklemiyorlardı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
CHP genel başkanı Özgür Özel, AK Parti genel başkanı da olan CB Tayyip Erdoğan ile Meclis’te çay içti.. Sıra Külliye’ye çıkmasında… 24 Nisan 2024 | 2.456 Okunma AK Parti zirvesi, AK Partili medyayı okuyup dinlese.. Eminim, çıkış yolu bulmakta onlardan bile yararlanabilirdi… 23 Nisan 2024 | 3.615 Okunma Amerika’da Trump’ın önü davalarla kesilmek isteniyor.. Davalardan biri uçkur davası… 22 Nisan 2024 | 1.754 Okunma Emeklileri heveslendirmekten vazgeçin.. Zamma İMF de izin vermez, Mehmet Şimşek de… 21 Nisan 2024 | 1.612 Okunma AK Parti’ye yakın yazarlar ‘Bayrak değişimi yaşanacak’ diyorlar.. Ben “Olmaz öyle şey” diyorum… 20 Nisan 2024 | 2.876 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar