Gürültü arasında güme giden bir gerçek var: Partiler seçmenleri hafife alıyor…

Gazeteci Fehmi Koru'nun bugünkü (28.01.2022)'' Gürültü arasında güme giden bir gerçek var: Partiler seçmenleri hafife alıyor…'' başlıklı yazısı.

AK Parti sözcüleri ile görev tanımlarını “İktidarın her yaptığını destekleyip savunmak, muhalefeti ise her fırsatta yerin dibine sokmak” olarak belirlemiş -veya onlar için bu görev tanımı birileri tarafından belirlenmiş- medyadaki uzantılarının şu karlı günlerdeki gayretlerine bakıp gerçeklerle ve olan bitenle bağlarının ne kadar kopuk olduğunu düşünmeden edemiyorum.

Olağanüstü yağan kar ve kar mücadelesini 19 saat uykusuz yürütürken bir-iki saatlik molada bir yabancı diplomatla görüşmek üzere bir lokantaya giden İstanbul büyükşehir belediye başkanı Ekrem İmamoğlu hedefte.

Dünkü bazı gazetelerin manşetleri idam cezası ile sonuçlanmış siyasi bir yargılamanın hüküm ilamı gibiydi.

Köşe yazıları da ‘gerekçeli karar’ üslubundaydı.

Geceki televizyon tartışmaları infazı tamamladı.

“CHP’den birini belediye başkanı seçerseniz böyle olur” mesajı medya eliyle güçlü bir biçimde verildi.

Herhalde o yüzden ve böyle olacağını da bildiği için, AK Parti genel başkanı da olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İstanbullulara 2024 yılına kadar dişlerini sıkmaları tavsiyesinde bulundu.

Yerel seçim o yıl yapılacak ve AK Parti yeniden İstanbul’u kazanacak…

Beklenti bu.

Acaba?

İstanbulluların en son yerel seçimde CHP’den birini seçerken hangi güdülerle oylarını kullandıklarını anlamamış galiba AK Parti yönetimi ve destekçileri…

Ekrem İmamoğlu İstanbul’un küçük sayılabilecek bir ilçesinde -Beylikdüzü’nde- belediye başkanıydı. O ilçede yaşayanlar dışında bir tanınırlığa sahip değildi. Şahsen, adaylığı konuşulana kadar ismini duymadığımı itiraf ederim.

Kısacası, ismi bilinmeyen birini İstanbullular’ın karşısına aday olarak çıkarmıştı CHP…

Buna karşılık, AK Parti, aday olarak, daha önce uzun yıllar bakanlık ve sonrasında başbakanlık yapmış, o sırada TBMM’ye başkanlık eden Binali Yıldırım’ı İstanbul’a göndermişti. Arkasında İstanbul’un eskiden belediye başkanlığını yapmış Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bulunduğu da gizli-saklı bir bilgi değildi.

Sandığın zorda olduğu görüldüğünde, Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Binali Yıldırım’ı seçince beni seçmiş olacaksınız” mesajını vermekten de geri durmadı.

Yapılan seçimde az farkla, AK Parti’nin başvurusu üzerine Yüksek Seçim Kurulu tarafından yenilenen seçimde ise 800 bin oy farkıyla seçildi CHP’nin adayı İmamoğlu…

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Havada her gün biraz daha koyulaşan ağır bir koku var: Erken seçim kokusu… 24 Mayıs 2022 | 41 Okunma Maratonda son 195 metre, futbolda uzatmalar ve seçimler için yerinde müdahaleler… 23 Mayıs 2022 | 1.136 Okunma Hayat bizlere pahalı ama yabancılara Türkiye bedavadan ucuz… 22 Mayıs 2022 | 819 Okunma Açlık da getiren hayat pahalılığıyla mücadele yerine savaşa yakıt kararlılığı 21 Mayıs 2022 | 885 Okunma Cirleklik yapan çıksa da seçimlere gölge düşürülmesine fırsat verilmemeli 20 Mayıs 2022 | 699 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar