Futboldan ve siyasetten hoşlanmayanlar bu yazıyı okumasa da olur

Gazeteci Fehmi Koru'nun bugünkü (04.05.2022)''Futboldan ve siyasetten hoşlanmayanlar bu yazıyı okumasa da olur'' başlıklı yazısı.

Futbol ilgime şaşıranlar çok. Bunu bulunduğum ortamlarda konunun sıkça açılmasından ve ilgime akıl erdiremeyenlerin fırsat düştüğünde bana takılmalarından anlıyorum.

Bir maç en az 90 dakika sürüyor; bazı günler iki-üç maç izlediğim bile oluyor. Bunu benim için zaman kaybı olarak görenler var.

Oysa futbol izlemesi keyif veren bir seyir oyunu olduğu kadar, benim için bir başka yönden de öğretici olma vasfı var. Özellikle de çağdaş futbolun…

Nitekim, görevleri gereği uzun yıllardır bu oyunu izlediği gibi izleyicilere maç anlatarak veya yorumlayarak oyuna anlam kazandırmaya çalışan spikerler, günümüz futbolunun dünden farklı oynandığını artık biliyorlar.

Bugünün futbolu evet yine 11 kişilik iki takım tarafından sahada oynanıyor, ancak oyunda onlar kadar -hatta daha fazla- rolü olan 12. bir kişi daha var: Teknik yönetmen…

Sahadaki 11 oyuncu teknik yönetmenin kendilerine verdiği taktik talimatlar üzerine oyunu oynuyor.

Kimin ilk 11’de yer alacağına, kimin oyunun kaçıncı dakikasında yerini yedek tuttuğu başka bir oyuncuya bırakacağına o karar veriyor.

Pek çok yönden siyaseti andırıyor futbol.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Cirleklik yapan çıksa da seçimlere gölge düşürülmesine fırsat verilmemeli 20 Mayıs 2022 | 605 Okunma Ekonomimiz ne durumda? Bir ara sıcak hesabı yapmayı göze aldım… 19 Mayıs 2022 | 3.115 Okunma İsveç ve Finlandiya’ya itiraz 12 yıl önce NATO’da yine Türkiye’nin yaşattığı olayı bana hatırlattı 18 Mayıs 2022 | 1.999 Okunma Atatürk Havalimanı yok edilmeye çalışılırken yüzlere vuran rahatsızlık 17 Mayıs 2022 | 3.614 Okunma Geçmiş ve bugün.. Benzerlikler çok; tek eksik, seçimin gecikmesi… 16 Mayıs 2022 | 1.282 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar