Fırat’ın doğusuna gitmiyoruz, tamam. “Neden?” sorusu için bugün verilen “Trump yeniden kazansın diye” cevabı ilgimi çekti…

Fırat’ın doğusunda bir ‘güvenli bölge’ kuruluyor. Bunun için oluşturulan ‘ortak harekat merkezi’nde görev yapacak Amerikalı 90 asker Şanlıurfa’ya geldi bile. Türkiye ile ABD arasında bu konuda..

Türkiye ile ABD arasında bu konuda varılan mutabakatın ayrıntıları resmen açıklanmadı, ancak bölgenin nasıl tasarlandığıyla ilgili bilgileri medyadan öğreniyoruz.

Muharrem Sarıkaya’nın yalanlanmayan haberine göre, güvenli bölge üç bantlı bir yapıya sahip olacak. İlk beş kilometrelik bantta Türk ve ABD askerleri ortak devriye görevini üstlenecek. Onun altındaki dokuz kilometrelik ikinci bantta Türk askeri yer almayacak; ABD bu alanda YPG/PYD’nin bulunmasını kabul ettirmiş durumda. Yalnız PYD/YPG güçleri ellerindeki ağır silahları 5+9 km’lik iki bantın altındaki bölgeye gönderecek; o bant da dört kilometrelik bir alanı kaplayacak.

İyi bir mutabakat mı bu?

‘Zaferler Ayı’ mutabakatı

Soruya cevap verebilmek için günlerden beri hükümetten kapsamlı bir açıklamayı boşuna bekliyorum. Bu arada AK Parti’nin ve hükümetin itibar ettiği kalemlerin yazdıklarını okuyorum, yapılanı takdirle karşılayan pek yok gibi; o kesimde kafalar bayağı karışık.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Aramco’ya saldırı ve Trump’ın çıkışı.. Tablo nedense beni eskilere götürdü… 17 Eylül 2019 | 5.925 Okunma I’nın üstüne noktayı koyuyorum: İktidarda AK Parti var, ama siyasi hayatımızda esas güç o değil… 16 Eylül 2019 | 15.717 Okunma At rüya görebiliyor.. Ata özeneceğimi hiç düşünmemiştim.. Bir iki at öyküm var… 15 Eylül 2019 | 5.829 Okunma İktidar körleştirir, yanlış yaptırır.. Oysa siyaset bir matematik işidir ve matematik de yanlış kabul etmez… 14 Eylül 2019 | 6.293 Okunma Bülent Arınç ne yapıyor, AK Parti ve Külliye neden tepki veriyor? Sebebi en fazla AK Parti’yi ilgilendiriyor… 13 Eylül 2019 | 14.770 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar