“Dün dündür” der politikacı.. Aynı sözü kalemler de söylemeye başladıysa? – Bu bir medya eleştirisidir…

Kıdemli bir meslektaş kendisinden daha kıdemli bir başka meslektaşa atfettiği bir benzetmeyi bir ara sıkça hatırlatarak gazeteci-politikacı ilişkisi hakkında tarafları uyarırdı.

Benzetmesi şuydu: “Gazeteci ile dostluk bir numara küçük ayakkabı giymek gibidir; arkadan vurur.” 

Bu iki meslek, görev tanımları gereği, dostluğu kolay kaldırmaz.

Siyasetle ilgilenen, o alanda görevler üstlenmiş kişilerin her birinin dağarcığında, ‘dost’ bildiği bir veya daha fazla gazeteci tarafından kendisine yaşatılan hayal kırıklıkları vardır. Mutlaka vardır. 

Ayakkabı iki tarafta da arkadan vurur

Peki ya gazeteci milletinin yaşadığı hayal kırıklıkları?

Her insan gibi ‘gazetecilik’ mesleği mensuplarının da siyasi eğilimleri vardır, bu da yazılarına bir biçimde yansır. Eğilimlerini temsil ettiğine inandığı partiyi veya kişileri diğerlerinden daha fazla kendisine yakın bulur gazeteci, bunu haberlerinden veya yazılarından anlarsınız.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Aramco’ya saldırı ve Trump’ın çıkışı.. Tablo nedense beni eskilere götürdü… 17 Eylül 2019 | 0 Okunma I’nın üstüne noktayı koyuyorum: İktidarda AK Parti var, ama siyasi hayatımızda esas güç o değil… 16 Eylül 2019 | 14.983 Okunma At rüya görebiliyor.. Ata özeneceğimi hiç düşünmemiştim.. Bir iki at öyküm var… 15 Eylül 2019 | 5.777 Okunma İktidar körleştirir, yanlış yaptırır.. Oysa siyaset bir matematik işidir ve matematik de yanlış kabul etmez… 14 Eylül 2019 | 6.247 Okunma Bülent Arınç ne yapıyor, AK Parti ve Külliye neden tepki veriyor? Sebebi en fazla AK Parti’yi ilgilendiriyor… 13 Eylül 2019 | 14.750 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar