Dördüncü raund: Kumpaslarda kaybetmemek isteyen, parmağa değil parmağın gösterdiği yöne bakmalı…

Eski günlerde ahşap makam masalarının üzerine cam, cam ile ahşap gövde arasına da fotoğraflar, önemli uyarılar ve unutulmaz sözler yerleştirilirdi.

Benim masamda, Financial Times gazetesinden keserek yerleştirdiğim, “Bir kölenin en büyük arzusu kölelikten azat olmak değil, kendine ait bir köleye sahip olmaktır” özlü sözü bulunuyordu.

Bugün bile zihnime kazılı duran o söz ABD’nin kurucu babalarından Benjamin Franklin’e aittir.

Şimdi artık üstü cam ahşap masalar kullanılmıyor, ama sonuçta her an hatırlamamız gereken özlü sözlere ihtiyacımız devam ediyor. 

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na makam odasının görünür bir yerine şu eski Çin atasözünü yerleştirmesini tavsiye ederim: “Bir parmak ayı gösterdiğinde akıllılar aya, aptallar ise parmağa bakar.”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Trump Beyaz Saray’da son aylarını yaşıyor ise.. Ona güvenerek politika üretenler de hayal kırıklığına uğrarlar mı? 05 Aralık 2019 | 4.170 Okunma Adil Öksüz’ün yerini biliyoruz” dendi.. Yaşadığı yer mi, yoksa yattığı yer mi biliniyor? Görüşler muhtelif… 04 Aralık 2019 | 6.584 Okunma Türkiye bir zamanlar ‘örnek ülke’ olmak üzereydi ve bunu siyaseti ve basını özgürleştirerek gerçekleştirmişti.. Unuttuk… 03 Aralık 2019 | 4.599 Okunma Gazetelerde yazanlara göre ekonomi çok parlak; iyi de insanlar neden “İşsizim” veya “Ay sonunu getiremiyorum” diyor… 02 Aralık 2019 | 5.040 Okunma Bir film (‘Irishman’) ve bizdeki derin devlet konusuna ışık tutan iki kitap… 01 Aralık 2019 | 4.657 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar