Davutoğlu’nu içerisinde barındıramayan, tasfiye eden bir parti olarak AK Parti…

Söylenen büyük çapta doğrudur: Partilerin ana gövdesinden kopan veya koparılan siyasiler kendi başlarına parti kurmaya kalktıklarında o parti fazla başarılı olamıyor.

 CHP’den kopup Demokrat Parti’yi, Refah Partisi’nden kopup AK Parti’yi kuranların başarısı bilinen istisnalar; ancak diğerlerinin pek çoğu ya yok oldu, ya da tabela partisi olarak varlığını sürdürebiliyor.

Konuyla ilgili bir başka gerçek daha var: Kendileri başarılı olamasa bile, bir partiden doğan yeni partilerin büyük çoğunluğu, koptukları partiyi de başarısız kılabiliyor. 1960 öncesinde Hürriyet Partisi, 1960 sonrasında Demokratik Parti içinden doğdukları partilerin gücünü zayıflattılar. Adalet Partisi tek başına iktidar olma gücünü yitirdi sözgelimi.

Süleyman Demirel “Çatıdan birkaç kiremit düşerse binaya bir şey olmaz” demişti partinin muhafazakar ağır topları teker teker ayrılıp Demokratik Parti’yi oluştururken; sonuçta bina büyük hasar gördü.

Turgut Özal vefatından hemen önce, vaktiyle elleriyle kurduğu Anavatan Partisi’ne karşı yeni bir parti kurma hazırlığındaydı; ANAP’ın tabela partisi haline dönüşmesi süreci Mesut Yılmaz’ın partiyi ele geçirmesi sonrasında sevmediklerini ve kendisine rakip gördüklerini gözden çıkarmasıyla başlamıştı.

Hasar raporu

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
AK Parti geçmişte yapılmış yanlışları günümüze taşımaya kalkarsa… 03 Temmuz 2020 | 5.271 Okunma Bir sıçrarsın çekirge, iki sıçrarsın… Papaz da her zaman pilav yemez zaten… 02 Temmuz 2020 | 8.654 Okunma Selvi “Olmayacak” diyor, ama ben erken seçimde ısrarlıyım.. Sebebi yine o… 01 Temmuz 2020 | 12.304 Okunma “Gençlik AK Parti’ye oy verir mi?” sorusuna cevabım: Neden versin? 30 Haziran 2020 | 11.691 Okunma Popülist liderler demokrasiyi çiğniyor, medya seyrediyor 29 Haziran 2020 | 3.860 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar