Çoklu yönetim eleştirileri gırla gidiyor, tekli yönetim sanki pek mi matah bir şey?

Gazeteci Fehmi Koru'nun bugünkü (16.01.2022)'' Çoklu yönetim eleştirileri gırla gidiyor, tekli yönetim sanki pek mi matah bir şey?'' başlıklı yazısı.

Ülkemiz muhalefetinin büyük bölümü ‘Millet İttifakı’ çatısı altında toplanmış durumda. CHP, İYİ Parti, Selamet, DEVA ve Gelecek partileriyle DP, bir süredir, aynı amaca yönelik bir birliktelik içerisindeler.

O çatıya, her ay en az bir kez aynı sofrada buluşup fikir alışverişinde bulunmalarından hareketle, ‘6’lı masa’ da deniliyor.

AK Parti ile MHP’den oluşan ‘Cumhur İttifakı’, karşılarında oluşan bu birliktelikten hiç mutlu değil. Her iki partinin seçime kadar bu birlikteliğin dağılmasını arzuladığı, liderlerinin her fırsatta yaptıkları konuşmalarında bu konuyu ağırlıklı olarak ele almalarından belli.

Millet İttifakı bir türlü dağılmıyor; tersine, o çatı altında buluşan partiler, seçimden bekledikleri gibi başarıyla çıkar ve ülkeyi yönetme görevini üstlenirlerse, birlikteliklerini iktidarda da sürdürme konusunda kararlı görünüyorlar.

Dışarıya yansıdığına göre, partilerin liderleri kendi iktidarlarında ülke yönetiminde de yer alacaklar.

Son anayasa değişikliğiyle geçilen ‘cumhurbaşkanı hükümet sistemi’nin olağanüstü yetkilerle donattığı makama seçilecek kişi Millet İttifakı’nın adayı olursa, yeni cumhurbaşkanı ‘6’lı masa’da belirlenmiş genel ilkelere uygun davranacak, çatı partileri liderleri bir tür denetim görevini de üstlenecekler.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Millet İttifakı’nın dünkü son toplantısının ardından düşünceler… 27 Ocak 2023 | 7.607 Okunma Cumhur İttifakı adayını tek kişi -Devlet Bahçeli- belirledi; Millet İttifakı’nın adayını millet belirlesin… 26 Ocak 2023 | 1.724 Okunma Uğur Mumcu’nun failleri daha baştan belliydi, ama nedense bugün bile ‘faili meçhul’ muamelesi yapılabiliyor 25 Ocak 2023 | 1.623 Okunma Son gelişmeler sırasında politikacıları anlamakta zorlananlara yardımcı olmak isterim 24 Ocak 2023 | 1.597 Okunma İktidar kızıyor ama dünyanın en uyumlu muhalefeti bizde 23 Ocak 2023 | 1.304 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar