CB Erdoğan’ın Beyaz Saray görüşmesi ‘yeni dünya düzeni’ konusunda önemli bir test yerine de geçebilir…

Acaba dünya düzeninde köklü değişikliklerin kararları günümüzde Kimler tarafından nerede alınıyor?Garip gelebilir bu sorum, ama yaşadıklarımızı daha iyi anlamaya yarayacak bir sebebi olduğuna...

Acaba dünya düzeninde köklü değişikliklerin kararları günümüzde Kimler tarafından nerede alınıyor?

Garip gelebilir bu sorum, ama yaşadıklarımızı daha iyi anlamaya yarayacak bir sebebi olduğuna inanmanızı isterim.

İkinci Dünya Savaşı sonrası dünya düzeninin temelleri galip ülkelerin en üst düzey temsilcilerinin katılımıyla Kırım/Yalta’da yapılan toplantıda (4-11 Şubat 1945) atıldı. Daha önceleri Tahran’da (Kasım 1943) ve Potsdam’da (Temmuz 1945) bir araya gelen ABD, İngiltere ve Sovyetler Birliği liderleri –Franklin Roosevelt, Winston Churchill ve Joseph Stalin– hangi ülkenin Batı Bloku’nda kalacağına, hangilerinin Varşova Paktı içerisinde yer alacağına karar verdiler; Almanya’yı ve başkenti olan Berlin’i de benzer bir anlayışla paylaştılar.

Almanya ikiye bölündü, Berlin de galip devletler arasında paylaşıldı.

Ruslar kendilerine ayrılan bölümde oluşan Demokratik Alman Cumhuriyeti’ni (GDR) yeterince cazip hale getiremeyip oradan Batı’ya kaçışları başka türlü engelleyemeyince, ortasından bir duvarla Berlin’i ikiye ayırmaktan başka çare bulamadılar (1961).

İşte o duvarın yıkılışına (9 Kasım 1989) ve ardından iki Almanya’nın birleşmesine (3 Ekim 1990) kararı kimler, nerede verdiler?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
CB Erdoğan ile Davutoğlu arasındaki tartışmayı anlıyorum, ama neden konu mal beyanına kaydı, onu anlamakta zorlanıyorum… 09 Aralık 2019 | 6.220 Okunma CB Erdoğan suçladı, suçlanan Davutoğlu eli yükseltti.. Yeni muhalefet siyasette yeni bir döneme kapı aralıyor… 08 Aralık 2019 | 8.077 Okunma ABD’de ekonomi iyi, Trump buna güveniyor.. Acaba Türkiye’de ekonominin durumu da siyaseti etkiler mi? Nasıl? 07 Aralık 2019 | 4.268 Okunma Çocuğunu kaybedenle uğraşmayın, onun derin üzüntüsünü ve yaşadığı travmayı azaltmaya çalışın.. Rabia Naz olayı 2… 06 Aralık 2019 | 4.033 Okunma Trump Beyaz Saray’da son aylarını yaşıyor ise.. Ona güvenerek politika üretenler de hayal kırıklığına uğrarlar mı? 05 Aralık 2019 | 4.660 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar