Büyük fotoğraftaki küçük karelere bakınca gördüklerim pek iç açıcı değil…

‘Büyük fotoğraf’ gerçekçi hale getirilebilir elbette; ancak bunu sağlamak için son yılların ağır bagajlarından kurtulmak ve görüntüyü bütünüyle değiştirmeye yarayacak çok köklü bir kadro değişikliğine gitmek şart.

Siyasi literatürde sıkça karşımıza çıkan bir yaklaşım var. “Büyük fotoğrafa bakalım” yaklaşımı. Ne zaman birileri genel kabule aykırı bir tez veya teklifle ortaya atılsa, bir yerlerden birileri, “Öyle ama büyük fotoğrafa bakarsak…” diye başlayan bir cümleyle onların karşısına dikiliyor.

‘Büyük fotoğraf’ genellikle var olanın, göz önünde bulunanın kabulü anlamına geliyor.

O zaman da ele alınan konu biraz daha anlaşılmaz oluyor.

Aslında siyaseti değerlendirmede önem taşıyan ‘fotoğraf’, biraz yakından bakılınca görüleceği üzere, küçük karelerden oluşuyor. Gerçek o küçük karelerde gizli ve onları görmek için de bazı özellikler bulunması gerekiyor.

Sherlock Holmes’un detaylara dikkati ya da Hercule Poirot’un yaratıcısı Agatha Christie’nin tercih ettiği deyimle gri beyin hücrelerini çalıştırmak şart. 

Örnek mi istiyorsunuz; o halde son gelişmelere bu gözle yaklaşalım.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Korona virüsü olağanüstülüğünden kurtaracaksa aşı olacağım; ancak hangi aşıyı? 05 Aralık 2020 | 2.848 Okunma Ekrem İmamoğlu’na suikast yapılacağı haberi beni geniş bir ufuk turuna çıkardı 04 Aralık 2020 | 3.160 Okunma Geçmişin yanlışlarını günümüz yanlışlarından sonra tekrarlamak yanlıştır… 03 Aralık 2020 | 2.031 Okunma “Ordu satılmış” tartışması üzerine ülkelerin ve ülkemizin politika röntgeni… 02 Aralık 2020 | 2.909 Okunma Trump giderayak İran’a savaş başlatır ve “Savaş halindeki ülkede başkan değişmez” tezini kullanır mı? 01 Aralık 2020 | 2.870 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum