Arap yazar soruyor: Endülüs’ün başına gelenden ders çıkartılmıyor mu?

Yazılarını okumadan geçemediğim yazarlar arasına son zamanlarda Ahmed Al-Jarallah da katıldı. Kuveyt’li bir yazar. İngilizce çıkan Arab Times ve Arapça El-Siyase gazetelerinin yayın yönetmeni ve başyazarı....

Yazılarını okumadan geçemediğim yazarlar arasına son zamanlarda Ahmed Al-Jarallah da katıldı. Kuveyt’li bir yazar. İngilizce çıkan Arab Times ve Arapça El-Siyase gazetelerinin yayın yönetmeni ve başyazarı. Bayağı kıdemli, 1942 doğumlu. 

Başından vücudunda kurşunlarını hala taşıdığı suikastlar da geçmiş sivri dilli bir gazeteci Ahmed Al-Jarallah.

Geçenlerde (12 Mart 20121) burada kendisinden şu satırları aktarmıştım:

“Galiba Almanya şansölyesi Angela Merkel şöyle demiş: Hindistan ve Çin’de 150’den fazla ilah ve 800’den fazla inanç var. Böyle olduğu halde birbirleriyle barış içerisinde yaşıyorlar. Buna karşılık Müslümanların tek Tanrısı, tek peygamberi ve tek kitabı var, ama sokaklarında kandan geçilmiyor; katiller de maktuller de hep aynı şeyi söylüyor – Allah büyüktür. (Allahu ekber).”

Çarpıcı değil mi?

Granada’yı kaybederek İspanya’da asırlarca sürmüş parlak medeniyetin sönmesine yol açmış Endülüs’ün son sultanının nedametini andığı dünkü yazısı bütün Arap ülkeleri yöneticilerini derin düşüncelere sevk edecek çarpıcılıkta.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Süleyman Karagülle Rabbi’ne kavuştu (1928-2021) 25 Mayıs 2021 | 1.494 Okunma Karanlık dönem suikastları.. “Suç örgütü liderinin tanıklığı geçersiz” diyeceklere bir gazeteci tanıklığı… 24 Mayıs 2021 | 5.234 Okunma Paris ile New York ve İzmir’i birleştiren tek isim kim? Çin aşısı ile BionTech aşısı da birleşir mi? 23 Mayıs 2021 | 567 Okunma Şimdilerde yaşananlar bana televizyon öncesi günlerin radyodaki ‘Arkası yarın’ programlarını hatırlatıyor 22 Mayıs 2021 | 1.066 Okunma Siyasetin iktidar cephesinde bir yanlışlık kendini belli ediyor 21 Mayıs 2021 | 2.089 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar