Anladık, 27 milyon oyla cumhurbaşkanı olunuyor; iyi de 25 milyon oy neden çöpe gidiyor?

Winston Churchill’in, demokrasiyi diğer sistemlerle mukayese edip kabul edilebilir bulsa da ‘en iyi sistem’ olarak görmemesinin sebebini, geride bıraktığımız cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuna bakarak daha iyi...

Winston Churchill’in, demokrasiyi diğer sistemlerle mukayese edip kabul edilebilir bulsa da ‘en iyi sistem’ olarak görmemesinin sebebini, geride bıraktığımız cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuna bakarak daha iyi anlayabiliriz.

İki adaylı cumhurbaşkanlığı seçiminde, adaylardan biri –Tayyip Erdoğan– 27 milyon 725 bin 131 oy aldı, diğeri –Kemal Kılıçdaroğlu– ondan biraz daha az -25 milyon 432 bin 951- seçmen tarafından tercih edildi. Ortaya çıkan tablo sonucunda, diğerinden 2 milyon kadar oy önde olan aday kazandı ve cumhurbaşkanı oldu. 

Toplamda 64 milyon seçmen vardı, bunlardan yaklaşık 10 milyonu oy kullanmadı. O 10 milyon içerisinden 3 milyon kişi daha oy kullansa ve onlar oylarını topluca ikinci adaya verselerdi, bugün farklı biri cumhurbaşkanı olarak tebrikleri kabul edecekti.

Aynı çıkarım birinci adaya oy verenlerden 1,5 milyonun oyu için de yapılabilir.

Pazar günü sandığa gidip oy verenlerden 25 milyondan fazla seçmenin kullandığı oya yazık oldu gözüyle bakılabilir.

Demokrasi sayısal üstünlüğü yeterli sayan bir sistem olduğu için.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kabahatlere ceza verilen ve cezaların Avrupa Mahkemesi’nden döndüğü bir ülke Türkiye 27 Eylül 2023 | 896 Okunma Emeklilere zam bilmecesini çözüyor ve herkesin anlayacağı biçimde anlatıyorum 26 Eylül 2023 | 5.102 Okunma İki uyarı ile tek hedef vuruluyor.. Bu yazımı “Allah bizi her türlü şerden korusun” duasıyla okuyun… 25 Eylül 2023 | 3.734 Okunma CHP’de kavgalı kongreler sıradan bir çekişmenin sonucu mu, yoksa derin bir hesapla mı ilgili? 24 Eylül 2023 | 492 Okunma Akşener “Biz AK Parti’ye rakibiz” diyor; sizce de İYİP ile AK Parti rakip mi, ne dersiniz?  23 Eylül 2023 | 834 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar