Ali Babacan, AK Parti ve ben…

Her yeni parti çalışması bir yerlerden tepki çeker; Ali Babacan’ın kurucularından olduğu AK Parti’den istifası da içinden koptuğu partiden tepkiler gelmesine yol açtı.

AK Parti sözcüleri yeni oluşum haberini hiç iyi karşılamadılar. Çoğu parti kurulursa başarılı olamayacağı görüşünü öne çıkartırken, içlerinden bazıları ‘ihanet’ sözcüğünü de kullanmaktan geri durmadı.

Benzer bir durum, yıllar önce, AK Parti’yi kurma çabası içerisine giren kadronun vaktiyle içerisinde yer aldıkları partiden gelen tepkiler sırasında da yaşanmıştı.

AK Parti yapılan ilk seçimde yine de iktidara gelebildi.

Partiler ve yeni partiler

Reklam
Parti kurmak zor değildir, ülkemizde 100’ün üzerinde parti bulunuyor. Her parti iktidara gelmek ve ülkeyi yönetmek için kurulur. Ancak bu amaca erişebilen partilerin sayısı hiç de fazla değildir.

Hemen her parti aslında bir başka partiden kopanlar tarafından kurulmuştur. Demokrat Parti CHP’den kopanların eseriydi; AK Parti de Refah Partisi’nde siyaset yapmışların çekirdek kadroda yer aldıkları bir parti olarak kuruldu.

Başarılı da oldular.

Tabii, çok arzu ettikleri halde aynı başarıyı gösterememiş sayısız parti de var ülkemizde.

Partilerin başarısı, halkın arzusuna ek olarak siyasi zeminin müsaitliği ve zamanlamanın da uygun oluşu ile yakından ilgilidir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kahinlere inanmam, fakat Trump’ı gözlerken “ABD’nin son başkanı” olacağı kehanetini yabana atamıyorum… 17 Ekim 2019 | 4.210 Okunma I remember a movie I know President Erdoğan watched, a movie he seems to have forgotten entirely… 16 Ekim 2019 | 7 Okunma Bugün bir film üzerinden eski bir olayı yazdım; ama bana bunları Suriye harekatı yazdırdı… 16 Ekim 2019 | 7.242 Okunma Amerika yapar, faturasını biz öderiz.. Bu üçüncü kez ve fatura yine bize çıkabilir… 15 Ekim 2019 | 9.899 Okunma ‘Arap baharı’nda Bin Ali, Mübarek, Kaddafi, Saleh gittiler, Esad ise hâlâ yerinde.. Sebebi var ve ‘Barış Pınarı’nı da ilgilendiriyor… 14 Ekim 2019 | 15.106 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar